Szczecin: wystawa promująca chrześcijaństwo na Pomorzu Zachodnim
10 maja 2016 | 16:33 | pk Ⓒ Ⓟ
Wystawę „Z dziejów chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. W 1050. rocznicę Chrztu Polski” można oglądać do końca roku szkolnego w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Wystawa jest poświęcona wybranym aspektom historii chrześcijaństwa na Pomorzu, od powołania pierwszego biskupstwa w Kołobrzegu, przez misje św. Ottona z Bambergu, budowę struktur Kościoła na Pomorzu (sieć klasztorów i parafii), po prezentację jego kulturotwórczej roli.
Jej celem jest wprowadzenie młodzieży do zagadnień związanych z 1050. rocznicą Chrztu Polski w kontekście historii Pomorza. Treści zaprezentowane na wystawie mogą być m.in. kanwą zajęć lekcyjnych.
– Od 1124 roku, kiedy odbyła się pierwsza misja chrystianizacyjna św. Ottona są punkty, które odegrały znaczące rolę. Dziś są one na Pomorzu Przednim, to miejscowości Anklam i Demmin – mówi ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor wydziału wychowania katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
– Jest tam szlak Ottonowy, który promujemy i realizujemy, polecamy też katechetom, żeby wyruszyli tym szlakiem. Przez Wolin, Kamień Pomorski i dzisiejsze tereny Niemiec. Można tam odnajdywać punkty obecności Ottona i jego misji chrystianizacyjnej i dalej można wędrować do samego Bambergu, miejsca pochówku misjonarza Pomorza – dodaje ks. Płaczek.
Przez zamieszczone teksty wystawa opisuje okoliczności wprowadzenia i przebieg reformacji w Księstwie Pomorskim. Historię kościołów chrześcijańskich na Pomorzu (ewangelickiego, ewangelicko-reformowanego, katolickiego) do 1945 zamyka wspomnienie postaci związanych z oporem wobec hitleryzmu: ewangelika, pastora Dietricha Bonhoefera i katolików – księży Karola Lamperta i Herberta Simoleita.
Czas po 1945 r. opisywany jest m.in. przez pierwszą katolicką mszę w Szczecinie w 1945 r., budowę struktur organizacyjnych Kościoła katolickiego, uroczystości Millennium chrztu, pielgrzymkę Jana Pawła II na Pomorze i powołanie 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Wystawę zorganizowało Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty i Archiwum Państwowe w Szczecinie. Do końca roku szkolnego mogą ją oglądać grupy uczniów, a od nowego roku szkolnego w planach ma odwiedzać zachodniopomorskie szkoły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.