Szczecinek: ekologiczni Ambasadorzy Bożego Stworzenia
21 listopada 2020 | 01:47 | km | Szczecinek Ⓒ Ⓟ
W parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku powstaje wspólnota, która zamierza praktykować ideę ekologii integralnej zgodnej z nauczaniem Kościoła i zapalać do tego innych. Pomysłem na grupę pod nazwą Ambasadorzy Bożego Stworzenia szczecineccy parafianie wygrali jeden z grantów programu Caritas Polska w wysokości 12,5 tys. złh na inicjatywy ekologiczne w parafii.
Podstawowym celem grupy jest promocja idei ekologii zawartej w encyklice papieża Franciszka Laudato si’. – W niej jest tyle treści i wołania papieskiego, tyle wołania świata, na które chcemy odpowiedzieć – wyjaśnia pomysłodawczyni projektu s. Beata Słaby ze zgromadzenia Służebniczek Dębickich.
– Mamy świadomość, że ekologiczne nawrócenie naszej społeczności, choć zaczyna się od małych kroczków, to praca na lata. Dlatego tworzymy wspólnotę stałą i międzypokoleniową – mówi zakonnica.
Ambasadorzy będą organizować rajdy piesze i rowerowe wokół jeziora, dzień z hulajnogą i rolkami, konkurs na najciekawszy karmnik, lekcje o naturalnych kosmetykach. Chodzi też m.in. o zapobieganie marnotrawstwu. W tym celu w domu parafialnym zaadoptowano pomieszczenia na zaplecze kuchenne i salon. Będą tu zapraszane ubogie rodziny, które zanim dostaną posiłek na talerze, wspólnie go przygotują.
Nie zabraknie formacji intelektualnej. Odbędą się konferencje, konkursy tematyczne dla młodzieży i plastyczne dzieci, w eko-salonie powstanie biblioteczka z 20 egzemplarzami papieskiej encykliki. Na parafialnym Facebooku dostępny będzie eko-rachunek sumienia i kodeks młodego ekologa.
Prócz Szczecinka granty na działania ekologiczne wygrało jeszcze 5 innych zespołów: Młodzieżowy Zespół Projektowy z Koszalina będzie tworzył audiobooka encykliki Laudato si; Parafialny Zespół Caritas z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu zagospodaruje obszar wokół parafii i zorganizuje warsztaty pszczelarskie. Zespół projektowy z Jarosławca zbuduje ekologiczny ogród, a z jego plonów uczniowie będą przyrządzać potrawy, a Polanowska Inicjatywa Ekologiczna zaangażuje różne grupy lokalne – zorganizuje warsztaty stolarskie i o tematyce leśnej, zasadzi drzewa owocowe, poprowadzi zajęcia zielarskie i kulinarne.
Projekty programu Laudato si’ mają być ukończone do końca marca 2021 roku.
Pierwsze projekty lokalne Laudato si’ odbyły się w roku 2019 w 5 diecezjach. Każdy z zespołów starał się odpowiedzieć na najważniejsze wyzwanie ekologiczne w swoim regionie. Do tej pory podjęto takie inicjatywy, jak: tworzenie ogrodów przyparafialnych, wykorzystanie marnującej się żywności do przygotowania jedzenia dla potrzebujących, produkcja naturalnych środków czystości, szycie woreczków wielokrotnego użytku. Ponadto organizowano warsztaty edukacyjne, badano jakość powietrza, odpowiadając na problem smogu, tworzono ścieżki edukacyjne, zielniki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.