Szczecinek: zakończenie roku propedeutycznego WSD
20 czerwca 2022 | 04:30 | km | Szczecinek Ⓒ Ⓟ
Klerycy roku propedeutycznego w Szczecinku zakończyli rok formacyjny. Uroczystej Mszy św. wieńczącej formację rocznika propedeutycznego koszalińskiego WSD przewodniczył 19 czerwca w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku rektor ks. Jarosław Kwiecień.
Prócz 6 kleryków tego rocznika i formujących ich kapłanów w liturgii wzięli udział przedstawiciele rady parafialnej, Rodziny Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego i DPS w Bornem Sulinowie, a także – kończący swoje spotkanie uczestnicy inicjatywy „Zostań klerykiem na 24 godziny” z ks. Piotrem Skibą.
– Parafia jest naturalnym środowiskiem wiary, więc jeśli mamy przygotować serce kapłana jako ojca, to powinno się je kształtować w rodzinie, także tej parafialnej. Wspólnota wiary ze swoją dynamiką może w tym dużo pomóc – powiedział ks. Radosław Suchorab moderator roku propedeutycznego i proboszcz parafii.
Kl. Maciej Miller z parafii pw. Św. Antoniego z Padwy w Krzyżu Wielkopolskim docenia to, że formacja propedeutyczna nauczyła go samodzielności i obowiązkowości w codziennych sprawach. – A przede wszystkim tutaj mieszkamy z Panem Jezusem w jednym domu. Ten czas był to dla mnie ogromny wzrost duchowy – powiedział o modlitwie, nauczaniu, dniach skupienia, wykładach.
– Rok propedeutyczny ma na celu stopniowe odejście od świata (chociaż cały czas jesteśmy w parafii, żyjemy wśród ludzi, kontaktujemy się ze światem) i przejście do życia w seminarium – mówi prefekt roku propedeutycznego ks. Rafał Dresler, wymieniając choćby takie wymogi jak rezygnacja z częstego korzystania ze smartfona. – W ciągu roku, mniej więcej co kwartał zmieniamy plan życia tutaj i zbliżamy go coraz bardziej do planu życia w WSD. To pomaga klerykom coraz lepiej wchodzić w ciszę, lekturę, modlitwę, rozwój intelektualny.
Od 10 lat koszalińskie Wyższe Seminarium Duchowne prowadzi formację wstępną dla kleryków w formie roku propedeutycznego w domu parafialnym przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku. Przez 9 miesięcy razem z kapłanami i innymi młodymi ludźmi klerycy pogłębiają swoją wiarę oraz rozeznają swoje powołanie. Specyfiką domu w Szczecinku jest umiejscowienie go w parafii – co skutkuje m.in. zaangażowaniem się kleryków w życie duszpasterskie parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.