Szczepienia pod groźbą utraty pracy w Watykanie?
19 lutego 2021 | 06:10 | pb (KAI/telam.com.ar/agi.it) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Kto bez uzasadnionego zdrowotnie powodu nie zaszczepi się przeciwko COVID-19 może stracić pracę w Watykanie – wynika to z dekretu przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello. Został on wydany 8 lutego br.
Napisano w nim, że „pracownik, który bez udowodnionych powodów zdrowotnych odmawia” przyjęcia szczepionki, która „chroni zdrowie” obywateli, mieszkańców i pracowników Państwa Miasta Watykańskiego, ponosi odpowiedzialność i konsekwencje „różnego stopnia, które mogą sięgać aż do rozwiązania stosunku pracy”. Dotyczy to również kandydatów do pracy w Watykanie, wobec których można będzie odstąpić od podpisania umowy o pracę.
W swym dekrecie kard. Bertello wyjaśnia, że przyjęcie szczepionki jest „decyzją odpowiedzialną”, gdyż rezygnacja z niej może grozić „znacznym zwiększeniem zagrożenia dla zdrowia publicznego”.
W czwartek Gubernatorat Państwa Miasta Watykańskiego (kierowany również przez kard. Bertello) opublikował notę wyjaśniającą, z której wynika, że ochrona zdrowia wspólnoty może wymagać podjęcia środków, które z jednej strony minimalizują zagrożenie, a z drugiej „pozwalają znaleźć alternatywne rozwiązania dla wykonania pracy przez zainteresowanego”. Nota podkreśla, że szczepienia pozostają dobrowolne, zaś odwołanie się do norm prawnych obowiązujących w Watykanie od 2011 roku „należy traktować jako narzędzie, które w żadnym przypadku nie ma charakteru nakładania sankcji lub karnego, a raczej ma na celu umożliwienie elastycznego i proporcjonalnego balansu między ochroną zdrowia wspólnoty i swobodą indywidualnego wyboru bez wprowadzania jakiejkolwiek formy represji”.
W Watykanie trwa kampania szczepień pracowników i członków ich rodzin szczepionką firmy Pfizer. Swe dawki otrzymali już papież Franciszek i papież senior Benedykt XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.