Drukuj Powrót do artykułu

Szczyrk: bp Rakoczy spotkał się z zakonnikami

08 września 2010 | 14:04 | rk Ⓒ Ⓟ

Bp Tadeusz Rakoczy spotkał się 8 września w Szczyrku z zakonnikami pracującymi na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Tym razem gospodarzem – odbywających się od sześciu lat specjalnych spotkań kapłanów i braci zakonnych z ordynariuszem – byli salezjanie z sanktuarium na szczyrkowskiej Górce. W kościele nieopodal szczytu Skrzycznego hierarcha celebrował Eucharystię z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli męskich zgromadzeń zakonnych.

Zdaniem pallotyna ks. Franciszka Mąkini SAC, diecezjalnego referenta ds. instytutów życia konsekrowanego, bielsko-żywiecka diecezja jest jedną z nielicznych w Polsce, gdzie poza dniem życia konsekrowanego dochodzi do dorocznych, regularnych spotkań biskupa z zakonnikami.

„Te spotkania służą wzajemnemu poznaniu i integracji, a także przypominają nam, że nie jesteśmy jakimiś enklawami. Chodzi o to, by mając swój charyzmat i odrębność zobaczyć innych” – zaznacza kapłan.

Zdaniem pallotyna, każde zgromadzenie ma swój charyzmat i „magnes”, którymi przyciąga ludzi.
„Bogu dzięki jakiegoś wielkiego kryzysu w zakonach polskich nie ma. W powołaniach najważniejsza jest sprawa dojrzewania do odpowiedzi, a potem stałego decydowania się od nowa, bo jak mówił św. Augustyn to, co raz wybrałem, stale muszę wybierać, potwierdzać” – zauważa zakonnik w rozmowie z KAI.

Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej w 28 placówkach i domach zakonnych pracuje około 130 kapłanów i braci zakonnych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.