Drukuj Powrót do artykułu

Szczyrk: ewangelicy modlili się w intencji piłkarzy na Mundialu i rozdawali piłki

17 czerwca 2018 | 21:54 | rk | Szczyrk Ⓒ Ⓟ

Pierwsze z czterech zaplanowanych, ekumenicznych nabożeństw w czasie Mundialu odbyło się 17 czerwca w luterańskiej parafii w Szczyrku Salmopolu. Po modlitwie w intencji sportowców rywalizujących w Rosji rozdano około 200 dzieciom zbierane przez kilka ostatnich miesięcy piłki do gry. Futbolówki ofiarowali na ten cel politycy, samorządowcy i sportowcy.

Jak przyznał pomysłodawca akcji, luterański duchowny, ks. Jan Byrt, podczas niedzielnego nabożeństwa kościół pękał w szwach. „Przybyło wielu rodziców z dziećmi, którzy kochają Ewangelię i piłkę. Dzieci dzisiaj miały piękną Ewangelię, cudowne pieśni i na koniec każde dziecko otrzymało piękną piłkę Dzieci dostały specjalne zadanie, aby dołączyć do ewangelickiego etosu pracy. Bo otrzymując piłkę, mają zadanie do zrobienia: muszą zaprosić kolegów by stworzyć drużynę, znale boisko i zagrać mecz słuchając najlepszego trenera, którym jest Bóg” – wyjaśnił i przyznał, że nazbierano około 300 piłek – m.in. od premiera, a prezydenta RP, prezesa PZPN, wojewody śląskiego, marszałka województwa śląskiego oraz jednej z europosłanek.

„Wierzymy, że wśród tych 200 dzieci, które dzisiaj dostały piłkę, będzie następca Roberta Lewandowskiego. Za tydzień kolejne nabożeństwo ekumeniczne w czasie Mundialu i znowu na koniec piłki! Zapraszamy” – dodał ks. Byrt.

Luterański duchowny zrealizował już wiele swoich nietuzinkowych pomysłów ewangelizacyjnych. Zasłynął m.in. z budowy ołtarza europejskiego w Beskidzie Śląskim, przy którym odbywały się nabożeństwa ekumeniczne o pomyślność Europy. Duchowny organizował kolonie dla biednych dzieci. Zapraszał m.in. na wypoczynek dzieci z okolic Czarnobyla, gościł cudzoziemców, którzy za darmo uczyli dzieci angielskiego, namawia co roku do pożyczania nart w okresie zimowym. Kilka lat temu na Białym Krzyżu, między Szczyrkiem a Wisłą, ustawił kamienne tablice z wykutym w nich dekalogiem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.