Szczyrk: III Światowe Rekolekcje Związku Podhalan
13 września 2010 | 12:54 | rk Ⓒ Ⓟ
Refleksji nad lękiem współczesnego człowieka poświęcone będą III Światowe Rekolekcje Związku Podhalan, które rozpoczynają się 23 września w Szczyrku. Trzydniowe spotkanie nawiązuje do odbywających się od 12 lat w Rzymie Światowych Rekolekcji Podhalańskich.
Ks. Jan Gacek, kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, wyjaśnia, że temat tegorocznego spotkania – „Nie lękajcie się. Cłek wystrochany a cłek naprowde” – odwołuje się do myśli Jana Pawła II wyrażonej na początku jego pontyfikatu poprzez słynne zawołanie „Nie lękacie się!”.
„Człowiekiem naprawdę można być tylko wtedy, kiedy jest się człowiekiem wolnym, kiedy jest się bez lęku. Św. Jan mówił o tym, że doskonała miłość usuwa lęk, a więc człowiek, który się lęka jeszcze się nie wydoskonalił w miłości” – podkreśla duchowny.
Duchowny w rozmowie z KAI zaznacza, że temat lęku będzie rozważany ujęciu filozoficznym, socjologicznym, psychologicznym, ale także w wymiarze praktycznym, egzystencjalnym.
Prelegentami i jednocześnie uczestnikami rekolekcji będą m.in. kierownik Katedry Filozofii Człowieka na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, prof. Stanisław Grygiel; dziekan Wydziału Filozoficznego Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, ks. prof. Józef Bremer SJ; kierownik Zakładu Logiki i Metodologii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, prof. Krzysztof Wieczorek; kierownik Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, biskup prof. Marek Jędraszewski; kierownik Katedry Etyki Szczegółowej KUL w Lublinie, siostra prof. Barbara Chyrowicz SSpS; benedyktyn tyniecki, o Leon Knabit OSB; kapłan diecezji grekokatolickiej w Preszowie (Słowacja), ks. prof. Pavol Dancak; poeta i eseista, ks. prof. Jerzy Szymik.
Pierwsze światowe góralskie rekolekcje odbyły się w 1998 r. w Castel S. Elia. Ich pomysłodawcą i organizatorem był ks. Władysław M. Zarębczan, były redaktor sekcji polskiej Radia Watykańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.