Szczyrk: krokusy i narcyzy na cześć Święta Reformacji i Dekady Lutra
30 października 2012 | 16:49 | rk Ⓒ Ⓟ
Z okazji jutrzejszego Święta Reformacji oraz w ramach Dekady Lutra, upamiętniającej 500-lecie Reformacji, sadzenie pół tysiąca białych krokusów i takiej samej liczby narcyzów rozpoczął 30 października ks. Jan Byrt z ewangelickiej parafii w Szczyrku Salmopolu. W 2017 roku nieopodal tutejszego kościoła luterańskiego zakwitnąć ma 5000 krokusów. Luteranie ze Szczyrku sadzą krokusy regularnie już od 2007 roku.
„Ta pogoda nas jeszcze bardziej zmobilizowała do działania i nie chcieliśmy stracić i wycofać się z sadzenia w tym roku. A więc na wiosnę 2013 roku koło parafii ewangelickiej powinno pojawić się 2500 krokusów, a za 5 lat 5000 krokusów” – zapowiada ks. Byrt, który sadził już przy swej parafii biało-czerwone tulipany i wypiekał także chleb w kształcie „Róży Lutra” – godła Kościoła luterańskiego.
Jak podkreśla ks. Byrt, kwitnące krokusy mają być dla parafian wzorem, „by i oni byli takimi wspaniałymi uczniami Jezusa i cieszyli wszystkich dookoła, by byli solą tej ziemi i światłością tego świata dla wszystkich, którzy na nich patrzą”.
3 lata temu ks. Byrt założył nieopodal swojej parafii oraz przy beskidzkim szlaku turystycznym Ekumeniczny Ogród Reformacji, w którym posadzono już kilka tysięcy drzew. Rosną tu m.in. cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, a także dwóch duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: ewangelika ks. Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana ks. Romana Indrzejczyka.
Dekada Lutra jest międzynarodowym projektem społeczno-religijnym, którego celem jest popularyzowanie historii i dziedzictwa Reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra. Adresowana jest nie tylko do Kościołów chrześcijańskich, ale i do szerokich grup społecznych. Inicjatorami projektu są Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) i Ministerstwo Kultury Kraju Związkowego Saksonii-Anhalt.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.