Szczyrk: odpust u Królowej Beskidów
30 kwietnia 2013 | 11:53 | rk Ⓒ Ⓟ
3 maja w sanktuarium w Szczyrku na Górce odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Szczyrkowskiej Wspomożycielki i Pani Beskidów. Kulminacyjnym momentem trzeciomajowych uroczystości będzie suma odpustowa na placu przed sanktuarium o godz. 11.30 pod przewodnictwem salezjanina z Krakowa, ks. Andrzeja Gołębiowskiego SDB.
Oprawę muzyczna liturgii zapewnią Zespół Regionalny „Klimczok” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łodygowic. Podczas popołudniowej Mszy świętej wierni modlić się będą za ludzi młodych o dobry wybór drogi życia i powołania. Po tej liturgii zostanie odprawione nabożeństwo ze śpiewem Akatystu ku czci Bogurodzicy.
W dzień odpustu nieopodal sanktuarium, na parkingu Centrum Kongresowego „Orle Gniazdo”, będzie można oddać honorowo krew.
Szczyrkowskie sanktuarium na Górce powstało w miejscu, w którym 25 lipca 1894 r. 12-letnia Julianna Pezda zobaczyła po raz pierwszy Matkę Bożą. Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Matka Najświętsza ukazywała się tu przez kilka miesięcy. Widzenia były udziałem trzech kilkunastoletnich dziewczynek. Matka Boska objawiła się dzieciom, zachęcając je do odmawiania godzinek oraz modlitwy Anioł Pański. Obiecała też, że w miejscu objawień pojawi się źródełko o cudownych właściwościach i nakazała wybudowanie klasztoru w malowniczej scenerii Beskidu Śląskiego.
21 września 2008 r. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Królowej Beskidów. Parę złotych koron dla obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem – poświęconych przez Benedykta XVI – wykonano z wotów przynoszonych przez pielgrzymów jako dary wdzięczności za łaski i cuda.
Od pewnego czasu sanktuarium nazywane jest też „Szczyrkowską Górą Błogosławieństw”, gdyż pracujący tam kapłani regularnie błogosławią małżeństwa, matki oczekujące potomstwa, dzieci, chorych i osoby uzależnione.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.