Szczyrk: powstał chleb w kształcie „Róży Lutra”
13 października 2010 | 14:53 | rk Ⓒ Ⓟ
Ks. Jan Byrt, znany z oryginalnych pomysłów ewangelizacyjnych luterański duchowny ze Szczyrku Salmopolu, postanowił uczcić jubileusz 500-lecia Reformacji wypiekiem chleba w kształcie „Róży Lutra” – godła Kościoła ewangelickiego na całym świecie.
Zdaniem ewangelickiego księdza, Reformacja zaniosła ludziom pod strzechy prawdziwy chleb, „czyli Słowo Boże w ojczystym języku”. „Nasz chleb będzie symbolizował nie tylko Reformację, ale Słowo Boże, które jest jedynym prawdziwym chlebem” – podkreśla.
Specjalną, aluminiową formę do chleba w kształcie "Róży Lutra" wykonało dwóch mieszkańców Wisły. Okrągły chleb z symbolem krzyża w środku będzie pakowany w specjalną torebkę z informacją o 500-leciu Reformacji i o współczesnym Kościele ewangelickim dzisiaj. Trafi do piekarń na terenie Śląska Cieszyńskiego i Podbeskidzia tuż przed 31 października, kiedy luteranie obchodzą pamiątkę Reformacji. Ks. Byrt przygotowuje już foremki na reformacyjne ciasteczka z "Różą Lutra".
Wiosną br. ks. Byrt założył nieopodal swojej parafii oraz przy beskidzkim szlaku turystycznym Ekumeniczny Ogród Reformacji, w którym posadzono już kilka tysięcy drzew. Ewangelicka parafia otrzymała też kilka dni temu od delegacji z miasta Zetel z Niemczech cebulki 500 krokusów. Krokusy mają być wkrótce posadzone wokół kościoła a wiosną przypomną o trwającym jubileuszu.
Dekada Lutra jest międzynarodowym projektem społeczno-religijnym, którego celem jest popularyzowanie historii i dziedzictwa Reformacji zapoczątkowanej przez ks. dr Marcina Lutra. Adresowana jest nie tylko do Kościołów chrześcijańskich, ale i do szerokich grup społecznych. Inicjatorami projektu są Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) i Ministerstwo Kultury Kraju Związkowego Saksonii-Anhalt.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.