Drukuj Powrót do artykułu

Szczyrk: premier Morawiecki „kopnął piłkę” do ewangelickiej parafii

23 maja 2018 | 20:51 | rk | Szczyrk Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Robert Karp

Duchowny z ewangelickiej parafii w Szczyrku Salmopolu, ks. Jan Byrt zbiera piłki, które zamierza rozdawać po nabożeństwach w czasie trwania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Do akcji przyłączył się premier Mateusz Morawiecki, która ofiarował na ten cel futbolówki.

Pierwsze z czterech zaplanowanych nabożeństw odbędzie się 17 czerwca br. i zaproszeni są na nie zarówno ci, „którzy kochają Ewangelię, jak i miłośnicy piłki nożnej”. Jak poinformował luterański duchowny, premier włączył się w projekt parafii ewangelickiej w Szczyrku. „Kopnij piłkę ks. Byrtowi, a on poda dalej” i przesłał organizatorom kilka kolorowych futbolówek.

„Na pytanie, co ma wspólnego piłka z Ewangelią odpowiadam: jesteśmy jako parafia jedną drużyną, każdy ma swoje miejsce w tej drużynie – jeden w ataku, drugi na obronie, a jeszcze inny w bramce. Każdy ma swoje miejsce. Trenerem jest Bóg, ksiądz stoi na bramce. Jeśli będziemy słuchać Boga i wszyscy trenować solidnie, stworzymy wspaniałą parafię, za którą będą chcieli jeździć kibice. Wszyscy będą chcieli mieć też takiego trenera !” – wyjaśnił ks. Byrt. Poinformował, że oprócz premiera, a wcześniej prezydenta RP, prezesa PZPN, wojewody śląskiego, marszałka województwa śląskiego oraz jednej z europosłanek, także Zetel – niemieckie miasto partnerskie dla Szczyrku – podarowało dla dzieciaków 7 piłek.

Luterański duchowny zrealizował już wiele swoich nietuzinkowych pomysłów ewangelizacyjnych. Zasłynął m.in. z budowy ołtarza europejskiego w Beskidzie Śląskim, przy którym odbywały się nabożeństwa ekumeniczne o pomyślność Europy.

Duchowny organizował kolonie dla biednych dzieci. Zapraszał m.in. na wypoczynek dzieci z okolic Czarnobyla, gościł cudzoziemców, którzy za darmo uczyli dzieci angielskiego, namawia co roku do pożyczania nart w okresie zimowym. Kilka lat temu na Białym Krzyżu, między Szczyrkiem a Wisłą, ustawił kamienne tablice z wykutym w nich dekalogiem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.