Szef państwowej komisji ds. pedofilii: zgłaszane nam sprawy wymagają natychmiastowej reakcji
08 grudnia 2020 | 16:10 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii Błażej Kmieciak wystąpił do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego o wyznaczenie prokuratora odpowiedzialnego za kontakt z Komisją – poinformowano na stronie instytucji.
Zdaniem przewodniczącego Komisji, sprawy, które są do niej zgłaszane, wymagają bowiem natychmiastowej reakcji, zaś „wyjątkowy charakter tych spraw wymaga ponadprzeciętnych kompetencji i doświadczenia śledczych w pracy z ofiarami przestępstw seksualnych”.
W opinii Błażeja Kmieciaka, wyznaczenie prokuratora na szczeblu Prokuratury Krajowej „znacznie ułatwi i przyspieszy współpracę pomiędzy Państwową Komisją a jednostkami organizacyjnymi prokuratury i pozwoli na wypracowanie całkowicie nowych w polskim wymiarze sprawiedliwości zasad współdziałania, ukierunkowanych na dobro osób pokrzywdzonych”.
W niedawnej rozmowie z KAI przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii poinformował, że będzie ona działała w dwóch obszarach: prawnym i edukacyjno-prewencyjnym.
Pierwszy skupiać się ma przede wszystkim na przyjmowaniu zgłoszeń dotyczących przestępstwa pedofilii, czyli przemocy seksualnej i czynów seksualnych kierowanych wobec dzieci poniżej lat 15.
„Obejmuje też kwestię problemów związanych z tym, iż organ albo osoba, która była zobligowana do zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu dokonania przestępstwa pedofilii, nie uczyniła tego. Trzecią kwestią jest zagadnienie przestępstw, które uległy przedawnieniu. Takimi sprawami, które będą do nas kierowane przez prokuraturę, Komisja również będzie się zajmować” – mówił Błażej Kmieciak.
Pion edukacyjno-prewencyjny będzie miał za zadanie przede wszystkim badanie zjawiska, jakim jest przemoc seksualna. W planach jest też współpraca z organizacjami pozarządowymi, które od lat zajmują się tym zjawiskiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.