Drukuj Powrót do artykułu

Sześciu nowych kapłanów w diecezji sosnowieckiej

03.06.2017 , jc, Sosnowiec, 03-06-2017 Ⓒ ℗

“Do ostatniego waszego tchnienia dziękujcie, że jesteście księżmi! To wielki zaszczyt, powód do dumy, ale i zobowiązanie pójścia do ludzi” – mówił bp Grzegorz Kaszak, udzielając w sosnowieckiej bazylice katedralnej święceń prezbiteratu sześciu diakonom. Uroczystość odbyła się tradycyjnie w przededniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Odwołując się do słów św. Jana Pawła ordynariusz sosnowiecki wezwał nowych księży, aby w szczególny sposób zadbali o duszpasterstwo rodzin i towarzyszenie młodzieży.

“Przypatrzmy się, bracia, powołaniu naszemu” – przywoływał biskup słowa z Listu św. Pawła do Koryntian. “To przypatrywanie się przynosi ogromne korzyści, pozwala bowiem odkrywać sens i zgłębiać tajemnicę życia kapłańskiego” – przypomniał biskup.

Podkreślił, że powołanie pochodzi od samego Boga. “Widzimy Jezusa Chrystusa, który składa najcenniejszą ofiarę ze swojego życia. Jest kapłanem i ofiarą. (…) Jeżeli my – zgodnie z tym, co uczynił w wieczerniku – mamy składać Jego ofiarę musimy być Jego kapłanami” – mówił ordynariusz sosnowiecki.

“Każdy z nas ma szczególną ścieżkę życia i powołania. Musimy sobie jasno powiedzieć: “Panie to nie ze względu na moje talenty i zdolności zostałem powołany. Jestem człowiekiem grzesznym” – powiedział bp Kaszak.

Nawiązując do zadania duszpasterstwa młodzieży przypomniał, że młodzież jest wymagająca: “Trzeba odpowiadać na ich trudne pytania. Ale ten trud przynosi owoce. Oni przyjdą do was szukać pomocy, potrzebując światła i wskazówki w tym zagmatwanym świecie, chcąc powierzyć wam tajemnice swojego serca (…). Biada wam, jeżeli nie znajdą wśród nas, kapłanów, osób wielkiej mądrości, roztropności i delikatności, aby wspólnie się modlić i doradzać wedle Ducha Świętego, który w was działa” – mówił hierarcha życząc, by kapłaństwo nowych księży było radosne.

Tydzień wcześniej w diecezji sosnowieckiej odbyły się święcenia diakonatu. Przyjęło je 4 alumnów diecezjalnego seminarium.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.