Szklarska Poręba: Ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych
11 czerwca 2015 | 20:39 | ks.pn Ⓒ Ⓟ
Podsumowanie roku szkolnego oraz wyznaczenie nowych zadań dla pracy katechetycznej w szkole oraz formacji katechetów to tylko niektóre punkty przedwakacyjnego spotkania dyrektorów wydziałów katechetycznych oraz wizytatorów nauki religii. W tym roku odbywa się ono w dniach 10-12 czerwca, w ośrodku rekolekcyjnym Caritas diecezji legnickiej w Szklarskiej Porębie.
W czwartek uczestnicy zjazdu byli gośćmi biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. W programie odwiedzin sanktuarium znalazła się Eucharystia, akt zawierzenia katechezy w polskiej szkole Matce Najświętszej, a także zwiedzanie opactwa i zapoznanie się z jego historią.
– Nie ukrywam, że w tym roku 25-lecia obecności katechezy w szkole, pragnęliśmy dokonać aktu zawierzenia Matce Bożej dziękując za ten miniony czas, chcieliśmy aby dokonało się to tutaj, w Krzeszowie – powiedział KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
– Z jednej strony jesteśmy tutaj, aby Bogu dziękować, a z drugiej, aby na nowo zawierzyć siebie i dzieło które podejmujemy, trudne dzieło wychowania religijnego. Środowisko szkolne nie sprzyja nauczaniu religii i wychowaniu religijnemu. Dlatego przybywamy do Matki Bożej Łaskawej prosząc, aby wspierała nas, katechetów, katechetyków polskich, oraz dzieci, młodzież, całe rodziny i szkołę, która przechodzi trudny moment w historii– mówił bp Mendyk .
Według jego opinii, ogólnopolskie spotkania są okazją do podsumowań, co udało się dobrego osiągnąć w katechezie szkolnej, ale także dają możliwość by zobaczyć co się nie udało, jakie szanse zostały zmarnowane, co trzeba zagospodarować na nowo. Wśród poruszanych tematów na plan pierwszy wybija się troska o bliższą współpracę z rodzicami, także o to, by zatroszczyć się o szersze środowisko w którym młode pokolenie spędza czas poza katechezą szkolną. Dlatego pilną jest ściślejsza współpraca między rodziną, szkołą i Kościołem.
Dyrektorzy rozmawiali także o problemach, jakie napotykają w swojej pracy. Ostatnio należy do nich sprawa sześciolatków, ale także sprawy mocno rozwijającej się edukacji domowej, sprawy miejsca katechezy, jak jest postrzegana w programie szkolnym, gdzie często, ich zdaniem, jest marginalizowana.
– Nie chcemy żadnych przywilejów w ramach nauczania religii. Chcemy jedynie włączyć się w program wychowawczy szkoły, w budowanie programu wychowawczego, a nauczanie religii jest bardzo dobrą przestrzenią by te działania wychowawcze szkoły i rodziny wspierać – dodał bp Mendyk.
W spotkaniu w Szklarskiej Porębie biorą udział nie tylko dyrektorzy albo ich zastępcy, ale także wizytatorzy katechetyczni, referenci, pracownicy wydziałów katechetycznych, jest też obecna przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej Grażyna Płoszajska, przybyli także przedstawiciele wydawnictw proponujących pomoce katechetyczne, a także miesięcznik „Katecheta”.
– Nie spodziewaliśmy się, że to spotkanie będzie się cieszyło tak dużym zainteresowaniem. Razem do Szklarskiej Poręby przyjechało 65 osób. Dotychczas główny wykład wygłosił dominikanin o. Andrzej Potocki pt. „Katecheza szkolna w doświadczeniu społecznym”. Był też panel dyskusyjny pod przewodnictwem ks. dr. Marka Korgula z diecezji świdnickiej, z udziałem 4 katechetów duchownych i świeckich, pracujących w różnych szkołach i środowiskach, z różnym stażem katechetycznym, dzielących się swoimi doświadczeniami. To tylko niektóre punkty naszego spotkania. Wiemy że przyszłość polskiej katechezy szkolnej zależy od nas, jako moderujących pracę katechetów, ale także zależy od jakości przygotowania tych, których w imieniu Kościoła posyłamy do szkół aby dzieci i młodzież prowadzić do Pana Jezusa – mówił o tym wydarzeniu ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii w Legnicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.