Szkolenia z zakresu ochrony dzieci i młodzieży w diecezji toruńskiej
20 czerwca 2024 | 13:59 | ks. Mariusz Wojnowski | Toruń Ⓒ Ⓟ
W drugiej połowie czerwca zakończyły się szkolenia duchownych diecezjalnych, zakonnych, osób konsekrowanych i katechetów świeckich Diecezji Toruńskiej z zakresu ochrony dzieci i młodzieży. Miały one związek z obowiązującą w Polsce tzw. „Ustawą Kamilka”, czyli „Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw”, a także z działaniami ochronnymi Kościoła wobec małoletnich.
Decyzją biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, wszyscy prowadzący działalność duszpasterską lub katechetyczną z małoletnimi, czyli osobami poniżej osiemnastego roku życia, na terenie Diecezji Toruńskiej byli zobowiązani do uczestnictwa w tym szkoleniu. Obowiązujące prawo nakłada na organizatorów działalności z dziećmi i młodzieżą i osób bezradnych obowiązek szkoleń z zakresu ochrony małoletnich i osób bezradnych. Dlatego podczas szkolenia uczono właściwego reagowania na zgłaszaną przez małoletniego krzywdę, wykrywania symptomów doświadczanej przemocy, typów przemocy, metod działania sprawców.
Ponadto uczestnicy poznali kodeks zachowań dozwolonych oraz niedozwolonych w relacji z małoletnimi, symptomy wykorzystania seksualnego i system ochrony małoletnich w Kościele. Ostatnia część wykładowa została zakończona zaprezentowaniem aktualnych przepisów prawa z zakresu ochrony małoletnich.
Druga część szkoleń prowadzona była w formie warsztatów. Uczestnicy zostali zapoznani ze standardami ochrony małoletnich przygotowanymi przez Centrum Ochrony Dziecka dla duszpasterstw parafialnych i uczyli się dostosowania ich do realiów swojego środowiska. Te zasady będą obowiązywały w każdej parafii, jak i każdej instytucji prowadzącej działalność z małoletnimi, od 15 sierpnia. Powinny one być umieszczone na stronie internetowej parafii i w miejscu widocznym, a każdy kto podejmuje się działalności z tymi osobami musi je przestrzegać. Zamysł tzw. „Ustawy Kamilka” stawia na pierwszym miejscu dobro dziecka, a każdy dorosły który podejmuje się pracy z nim powinien mieć wiedzę, jak wykrywać krzywdę, której ono doświadcza oraz jak przychodzić jemu z pomocą.
Łącznie przeprowadzono siedem szkoleń w trzech miejscach duszpasterskich, w których w sumie uczestniczyło 563 osoby. Prowadzącymi byli ks. Artur Szymczyk, psychoterapeuta, oraz ks. Mariusz Wojnowski, diecezjalny koordynator ds. prewencji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.