Szkoły i przedszkola dostały miniatury „Serca Łodzi” za zbiórki na rzecz dzwonu
05 października 2011 | 17:17 | lg Ⓒ Ⓟ
Układali piosenki, malowali, lepili małe dzwonki i zbierali pieniądze na ufundowanie dzwonu "Serce Łodzi". 5 października odebrali w katedrze podziękowania i miniatury dzwonu. Nauczyciele i uczniowie łódzkich przedszkoli i szkół uczestniczyli we Mszy świętej odprawionej przez bpa Ireneusza Pękalskiego.
Spotkanie było podziękowaniem dla szkół i przedszkoli, które najbardziej zaangażowały się w akcję edukacyjną "Przywrócić utracone Serce Łodzi". "W ramach tej akcji placówki edukacyjne przygotowywały specjalne lekcje, apele i prezentacje. Niektóre szkoły wykonywały małe repliki dzwonu, inne nagrywały piosenki czy przygotowywały wiersze" – opisuje Piotr Machlański, łódzki przewodnik, który koordynował akcję w szkołach. "To spotkanie było docenieniem aktywności nauczycieli i uczniów" – dodaje.
W akcji trwającej kilka miesięcy uczestniczyły 33 placówki edukacyjne – przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące.
Wszystkie szkoły powitał w katedrze proboszcz parafii, ks. Ireneusz Kulesza. "Niech ten dzwon, który jest sercem Łodzi, porusza nasze serca, by zawsze czyniły dobro, by objawiały, jak piękny jest człowiek, który żyje pełnią swojego człowieczeństwa" – mówił do zebranych.
Bp Pękalski w homilii nawiązał do symboliki serca. "Serce bardzo często używane jest jako symbol miłości. Nie wiem, jak jest dzisiaj, ale w czasach mojej młodości, ludzie zakochani rysowali serce, w dodatku przebite strzałą i podpisywali: Kocham Małgosię czy Kocham Stasia" – mówił hierarcha. Przypomniał też słowa jednego z bohaterów "Małego Księcia": "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzi się tylko sercem". Podkreślał, że serce pełne miłości inaczej patrzy na świat, niż serce "zimne, myślące tylko o sobie".
Bp Pękalski przypomniał też postać św. Faustyny Kowalskiej, która właśnie w łódzkiej katedrze odkryła swoje powołanie.
Na zakończenie Mszy świętej dwójka uczniów SP nr 152 w Łodzi, Magdalena Stępniak i Kacper Joachimiak, wykonała "Piosenkę o łódzkim dzwonie", napisaną przez Annę Drzewiecką i Jerzego Milę specjalnie na poświęcenie dzwonu "Serce Łodzi".
Po liturgii bp Pękalski wręczył przedstawicielom szkół biorących udział w akcji edukacyjnej miniatury dzwonu "Serce Łodzi". Zwieńczeniem spotkania były szkolne zdjęcia wykonywane przy katedralnym dzwonie.
Akcja edukacyjna poprzedzała poświęcenie dzwonu katedralnego "Serce Łodzi". Nawiązuje on do ufundowanego w 1911 roku przez łodzian dzwonu "Zygmunt", który został zrabowany przez Niemców w trakcie II wojny światowej. "Serce Łodzi" trafiło do katedry 18 września, również dzięki publicznej zbiórce pieniędzy. Zawiśnie na wieży katedralnej prawdopodobnie w czerwcu 2012 roku, z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.