Szkoły katolickie przygotowują się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
18 listopada 2017 | 16:08 | It | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze zakończyło się 28. Forum Szkół Katolickich. Trzydniowe spotkanie dyrektorów i nauczycieli placówek katolickich było okazją do odkrywania na nowo tożsamości szkoły katolickiej i sposobnością do omówienia najważniejszych spraw oświatowych. Tegoroczny zjazd wprowadzał w tematykę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich podkreślił że tożsamość szkoły katolickiej wyrasta z poczucia świadomości tego kim jesteśmy.
– Jesteśmy uczniami Chrystusa na wzór Maryi. Ona była najwierniejszym uczniem – przypominał bp Mendyk. Dodał, że właśnie na tej bazie szkoły katolickie chcą odkrywać swoją misję. – Odważne pójście do świata to nasze zadanie – mówił asystent Rady Szkół Katolickich. Zauważa, że „chodzi o to, by idąc za Jezusem być stale z Nim”.
Biskup zwrócił uwagę, że szkoła włącza się w proces wychowania młodego pokolenia pamiętając, że jest tą która wspomaga rodziców, którzy są pierwszymi wychowawcami.
– Podejmujemy jednak formację, pedagogizację rodziców, by pomagać im w odnalezieniu się w tej trudnej rzeczywistości i jednocześnie wyznaczamy kierunek przypominając, że ważne jest szczęście na ziemi, szczęście doczesne, ale najważniejsze jest szczęście wieczne – powiedział bp Mendyk.
Asystent Rady Szkół Katolickich zauważył, że wspólne spotkanie na Jasnej Górze stanowi „doświadczenie jedności, które daje siłę, by odważnie iść do świata i głosić Prawdę”.
– W świecie, gdzie panoszy się post prawda, bo głosi się niby nie kłamstwo, ale też nie prawdę szkoła katolicka ma misję uczyć Prawdy, wychowywać do Prawdy, budować na Prawdzie i uczyć autentycznego człowieczeństwa – przekonywał bp Marek Mendyk.
Myślą przewodnią Forum był słowa: „Chodzi o to, ażeby nasze myślenie o Kościele, ażeby nasze bycie w Kościele – istnienie w nim – stało się głębsze, dojrzalsze, autentycznie chrześcijańskie, ewangeliczne” (kard. Karol Wojtyła, 1965).
Podczas tegorocznego spotkania na Jasnej Górze mowa była m.in. o: szkołach katolickich jako miejscu ewangelizacji we współczesnej Europie, wybranych problemach prawnych stanowiących wyzwania dla tożsamości szkoły katolickiej i funkcjonowania zgodnie z prawem, Maryi uczennicy Pana, genialności Matki Bożej, nauce religii-katechizacji w szkole katolickiej i o tym czego nauczyciele mogą uczyć się od Benedykta XVI.
W związku z rozpoczętym jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiony został temat: jak odczytywać działanie Boże w historii (dziejach) Polski.
Wśród prelegentów znaleźli się m.in. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, bp Andrzej Czaja z Opola, członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy legnicki i Asystent Rady Szkół Katolickich.
– W naszych szkołach pragniemy, aby wiara i wiedza były jednym, bo tylko wtedy możemy prowadzić dzieci do szczęścia, do prawdziwego zrozumienia swojego życia i swoich zadań, i szczęścia w życiu przyszłym – powiedziała s. Maksymiliana Wojnar, jedna z organizatorek spotkania z Zarządu Rady Szkół Katolickich. Dodała, że tematyka Forum ma na celu „umocnienie w wierze nauczycieli, którzy swoim życiem pokażą Prawdę i którzy będą mieli siłę, niezależnie od wszelkich programów, lepszych lub gorszych podręczników, wyznawać wiarę i pokazywać, że warto iść za Chrystusem”.
Obok tematyki formacyjnej sporo miejsca w czasie spotkania zajęło omówienie bieżących spraw związanych z reformą w oświacie.
W Forum udział wzięli przedstawiciele 470 istniejących w Polsce szkół katolickich. Kształci się w nich 67,5 tys. uczniów.
Wychowanie, bezpieczeństwo i wysoki poziom nauczania to atuty szkół katolickich, które sprawiają, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie nimi.
Zdaniem ekspertów rodzice chętnie posyłają dzieci do szkół katolickich, ponieważ mają poczucie, że szkoły te są bezpieczne i cenią to, że obok edukacji typowo szkolnej, placówki te przywiązują ogromną wagę do wychowania opartego na zasadach moralnych i religijnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.