Szopka z Betlejem na Jasnej Górze – niemym głosem cierpiących w Ziemi Świętej
30 listopada 2023 | 18:47 | BP @JasnaGóraNews, mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Prawie w ostatniej chwili przed eskalacją konfliktu w Ziemi Świętej na Jasną Górę „wyruszyła” specjalna szopka bożonarodzeniowa, wykonana przez chrześcijan w Betlejem. Teraz trwają ostatnie prace przy jej instalacji, a usytuowana została w Bastionie św. Barbary. Wyjątkowo będzie udostępniona już od pierwszej niedzieli Adwentu, bo jak podkreśla kustosz Jasnej Góry ma ona szczególnie uwrażliwiać na tragedię ludzi dotkniętych wojną w miejscu narodzin Chrystusa. Jest ona wyrzeźbiona w drzewie oliwnym, ruchomą jej częścią są figurki.
Konferencja prasowa inaugurująca doroczną akcję świąteczną PKWP „SOS dla Ziemi Świętej” odbędzie się w Bastionie św. Barbary, 2 XII o godz. 11.00. Wezmą w niej udział ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.
– Ta szopka niech będzie niemym głosem wszystkich cierpiących z powodu konfliktu zbrojnego w Ziemi Świętej. Ma nam przypominać, że wiele naszych sióstr i wielu braci chrześcijan, nawet w Ziemi Świętej, oddaje życie za Chrystusa, teraz są ofiarami wojny. To zachęta do solidarności, modlitwy i pomocy materialnej. Przystanięcie przy szopce niech też stanie się dla nas zachętą do osobistej refleksji nad naszą obecnością w Kościele, naszą wiarą, bo wszyscy jesteśmy jedną wspólnotą, Ciałem Chrystusa i musimy wzajemnie o siebie się troszczyć – wyjaśnia o. Pastusiak.
Paulin podkreśla, że Ewangelia motywuje nas do tego, by dzielić się z braćmi, którzy cierpią głód, stąd nawiedzając szopkę, będzie można nabyć okolicznościowe pamiątki np. miniaturowe szopki, widokówki, cegiełki, a zgromadzone środki finansowe wspomogą potrzebujące ofiary wojny. – Aby ta pomoc trafiła we właściwe miejsca, działamy wspólnie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które ma doskonałe struktury pomocy i opracowaną logistykę, zwłaszcza w Ziemi Świętej. Możemy być pewni, że trafi ona do dzieci, osób starszych czy chorych – mówi kustosz.
Szopka została wyrzeźbiona w drzewie oliwnym, w martwym już pniu, ale obok niej stanie żywe drzewko oliwne.
– Zielone drzewko oliwne ma nam przypomnieć, że jesteśmy żywym Kościołem, nawet jeżeli w jakimś miejscu prześladowanym, krwawiącym, to wciąż na nowo odradzającym się. To symbol, że nawet prześladowani i zabijani chrześcijanie nie umierają, ale wciąż żyją dla Chrystusa – podkreślał paulin.
Na Jasnej Górze od wielu lat modlitwa o pokój na świecie i za prześladowanych chrześcijan zanoszona jest codziennie podczas Mszy św. za Ojczyznę o godz. 15.30 śpiewem „Suplikacji”.
Częstochowskie Sanktuarium w listopadzie już kolejny raz włączyło się także w kampanię Red Week organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jej celem jest pogłębianie świadomości, że zabijanie wyznawców Chrystusa za ich wiarę nie należy tylko do przeszłości, ale zdarza się również dzisiaj.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.