Sztuka sakralna Podhala
06 sierpnia 2001 | 13:15 | kdr //pj Ⓒ Ⓟ
Obrazy, figurki, domowe ołtarzyki, a nawet przydrożne kapliczki można obejrzeć na wystawie zatytułowanej „Sztuka sakralna Podhala” w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu.
Na wystawie zgromadzono dzieła podarowane muzeum przez prywatnych właścicieli. Do najcenniejszych należy XVII-wieczny obraz zatytułowany „Chrystus cierpiący” nieznanego autora. Wśród innych eksponatów można zobaczyć m.in. ołtarzyki domowe, obrazy olejne czy przydrożne kapliczki pochodzące z XVIII, XIX i XX wieku, a także figurki twórców ludowych, przedstawiające Ukrzyżowanie Chrystusa, Pana Jezusa Frasobliwego i św. Jana Chrzciciela. Espozycja będzie czynna do 20 września.
Muzeum mieści się w salach nowotarskiego ratusza. Do najcenniejszych zabytków zaliczana jest kolekcja cechowego rzemiosła nowotarskiego, malarstwo Michała Rekuckiego, ceramika Jana Reczkowskiego, rzeźba Edwarda Sutora, zbiór druków z pierwszej połowy XX wieku oraz kolekcja sztandarów z XIX i XX wieku organizacji społecznych działających w Nowym Targu.
Unikatowy charakter ma zbiór eksponatów przedstawiający nowotarską oficynę drukarską, sprowadzoną do Nowego Targu w 1898 przez Ignacego Borka., jedyną tego typu zachowaną w Europie. Uzupełnieniem zbiorów jest archiwum, w którym przechowywane są mapy i fotografie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.