Szymański: zespół ds. rozdziału państwa od Kościoła będzie miał dużo roboty
12 listopada 2009 | 17:14 | aw / kw Ⓒ Ⓟ
Europoseł z ramienia PiS skomentował dla KAI informację, podaną w TVP Info o powstaniu zespołu w Parlamencie Europejskim, którego wiceprzewodniczącą została posłanka z ramienia SLD Joanna Senyszyn.
– Przewiduję, że zespół, którego celem jest kontrola rozdziału państwa od Kościoła, będzie miał bardzo dużo pracy, gdyż wszystkie nasze instytucje, poczynając od rodziny, biorą swój początek z chrześcijaństwa – powiedział poseł Konrad Szymański.
Celem nowego zespołu jest kontrolowanie sposobu realizacji rozdziału państwa od Kościoła, obecności Kościoła w systemie edukacji, wolności słowa, spraw etycznych i naukowych.
– Środowisko skupione wokół zespołu ds. świeckości będzie zapewne widziało łamanie zasady rozdziału Kościoła od państwa w każdym odniesieniu do chrześcijaństwa i we wszystkim, co z chrześcijaństwa wynika. Biorąc pod uwagę, że wciąż wszystkie nasze instytucje, z rodziną na czele, biorą swój początek i żywotność z chrześcijaństwa, hałasu będzie sporo – uważa poseł Szymański.
Przypomniał jednak, że taki zespół nie ma możliwości przyjmowania jakichkolwiek stanowisk, które byłyby formalnie zawieszone w systemie legislacyjnym UE. To prawo jest zarezerwowane dla komisji parlamentarnych oraz sesji plenarnej. Może natomiast na poziomie politycznym organizować opinię w samym parlamencie. Mówiąc bardziej kolokwialnie, może „robić hałas”.
Zespoły, zwane też intergrupami, są międzypartyjnymi porozumieniami posłów do Parlamentu Europejskiego zainteresowanych jakąś dziedziną polityki. Jest to takie kółko zainteresowań, którego efektywność zależy od siły i determinacji posłów w niej uczestniczących. Intergrupy starają się zainteresować jakąś dziedziną cały Parlament. Mogą być platformą prezentacji ekspertyz, analiz, spotkań z ludźmi spoza PE, przygotowań wspólnej polityki w zakresie poprawek, głosowań itp. Intergrupy nie mogą używać logo Parlamentu, czy też w jakikolwiek inny sposób sugerować swojej formalnej roli w systemie UE – wyjaśnił poseł Szymański.
Poinformował, że w obecnej kadencji wraz z kolegami z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Słowacji powoła intergrupę, które monitorowałyby politykę praw człowieka oraz zagadnienia bioetyczne. W zakresie polityki społecznej być może będzie powołana intergrupa poświęcona rodzinie i solidarności międzypokoleniowej. W zakresie pielęgnowania chrześcijańskiej tradycji Europy być może będziemy mieli integrupę poświęconą szlakom pielgrzymkowym św. Jakuba z Compostelli, które sięgają do Małopolski, Wielkopolski i Dolnego Śląska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.