Szymon Hołownia nagrodzony przez „Otwarte Klatki”
29 grudnia 2018 | 00:30 | Anna Iżyńska, maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Stowarzyszenie Otwarte Klatki postanowiło zakończyć 2018 rok przyznaniem po raz pierwszy w historii organizacji tytułu „Człowieka Roku”. Zwycięzcą został publicysta i pisarz Szymon Hołownia, autor wydanej w listopadzie książki „Boskie zwierzęta”. Symboliczne wręczenie medalu odbyło się 18 grudnia w Warszawie.
Nagradzając Szymona Hołownię tytułem „Człowieka Roku”, Stowarzyszenie Otwarte Klatki doceniło zaangażowanie pisarza w szerzenie świadomości na temat współczesnej hodowli zwierząt. W książce „Boskie zwierzęta”, a także licznych wywiadach i spotkaniach towarzyszących jej promocji, Hołownia podejmuje temat relacji katolików i Kościoła ze zwierzętami i zachęca do jej odmiany, także w kontekście eliminowania produktów odzwierzęcych z diety. Tematyka praw zwierząt jest też wyraźnie obecna w tworzonych przez niego artykułach, czy wpisach w mediach społecznościowych.
– Naszym wyborem szczególnie podkreślić chcieliśmy znaczenie zaangażowania aktywistycznego Szymona Hołowni w środowisku katolickim – mówi prezeska Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Dobrosława Gogłoza – Bardzo cieszymy się, że tematy takie jak realia przemysłu mięsnego czy jajczarskiego, a także sens i etyczny wymiar weganizmu dzięki osobom takim jak Szymon Hołownia trafiają do coraz szerszych kręgów – dodaje.
Książkę „Boskie zwierzęta” Hołownia określił mianem „manifestu chrześcijanina, który ma dość maszyny idącej dziś przez Ziemię i robiącej z niej piekło dla najsłabszych: i ludzi, i zwierząt”. Przypomina w niej, że bycie chrześcijaninem oznacza troskę o całe Stworzenie, także o zwierzęta, których mięso, mleko czy jajka zjadamy. Jasno tłumaczy też, że „rezygnacja nawet z jednego posiłku mięsnego w tygodniu to akt troski, miłości, miłosierdzia wobec otoczenia […], ale również wobec naszych dzieci i wnuków”.
Szymon Hołownia od lat zaangażowany jest w działalność pomocową. Jest założycielem Fundacji Dobra Fabryka, której celem statutowym jest wspieranie osób z biedniejszych regionów świata, a także Fundacji Kasisi, która opiekuje się Domem Dziecka prowadzonym przez Siostry Służebniczki Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Zambii. Ma na swoim koncie liczne publikacje dotyczące chrześcijaństwa i jego codziennego praktykowania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.