Tad Taube doktorem honoris casusa UJ
12 czerwca 2018 | 16:57 | led | Kraków Ⓒ Ⓟ
Tad Taube, założyciel Fundacji Taube Philanthropies otrzymał 12 czerwca tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uhonorowany został m.in. za pracę na rzecz odbudowy życia i kultury Żydów w Polsce, podejmowanie działań, w Polsce i Stanach Zjednoczonych, na rzecz budowy dobrych relacji polsko-żydowskich oraz odbudowę pamięci o społeczeństwie i kulturze żydowskiej w Polsce.
Prof. Adam Kaźmierczyk w wygłoszonej laudacji zaznaczył, że przyznanie najwyższego wyróżnienia Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wyrazem wdzięczności społeczności akademickiej za to, co Tad Taube uczynił dla rozwoju studiów nad dziejami stosunków polsko-żydowskich, za hojność, która umożliwiła aktywność wielu uczonych i działaczy kultury oraz rozwinięcie i prowadzenie badań nad przeszłością polskich Żydów, a także za odnowienie zniszczonego przez nazistów życia żydowskiego w Polsce.
W laudacji zwrócił także uwagę na to, że majątek, który zgromadził laureat, posłużył mu do realizowania działalności charytatywnej. Profesor przypomniał, że po śmierci Ireny Sendlerowej, Tad Taube ustanowił nagrodę jej imienia. – Pan Taube odegrał ważną rolę w trakcie powstawania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, nie tylko jako jeden z dwóch głównych darczyńców, również jako członek Rady Muzeum, inicjator prowadzonych przez nie programów edukacyjnych i akademickich” – podkreślił prof. Kaźmierczyk, dodając, że również Kraków, miejsce jego urodzenia, jest obszarem jego działalności filantropijnej. Wspiera m.in. Żydowskie Muzeum Galicja, Centrum Społeczności Żydowskiej oraz Festiwal Kultury Żydowskiej.
Tad Taube, odbierając wyróżnienie przyznał, że wyprawa do Krakowa jest dla niego powrotem do miejsca, które miało wielkie znaczenie dla jego rodziny. Powiedział, że jego ojciec otrzymał w 1928 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim tytuł doktora prawa, a przed wybuchem II wojny światowej, jego rodzina zmuszona była uciekać do Stanów Zjednoczonych. Część rodziny, która pozostała, zginęła w Holokauście. – Nie ma słów, które mogłyby opisać, jak wiele znaczy dla mnie to, że mogę podążyć śladami mojego ojca w kraju, który tak kochał, na uniwersytecie, który dał mu szansę uzyskania sukcesu zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych, i stanąć w tej samej sali, w której i on odbierał swój dyplom, dokładnie w tym samym miejscu – mówił Tad Taube. – Ten tytuł traktuję jako wielkie wyróżnienie i jestem zaszczycony oraz wdzięczny Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za ten wyraz uznania – podkreślił laureat.
Tad Taube urodził się w 1931 roku w Krakowie. Jest założycielem Woodmont Companies, Taube Philanthropies, a także Taube Foundation for Jewish Life and Culture. Założył także Centrum Studiów Żydowskich na Uniwersytecie Stanford.
Jego fundacje wspierają m. in. wiele działań edukacyjnych. Od wielu lat działa na rzecz poprawy stosunków między środowiskami żydowskimi a Polską. W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2007 został mianowany konsulem honorowym RP w Kalifornii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.