Drukuj Powrót do artykułu

Tajwan zaprasza papieża Franciszka

12 maja 2018 | 13:42 | pb / mip | Rzym Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Pixabay

Metropolita Tajpej abp John Hung Shan-chuan chciałby, aby papież Franciszek odwiedził Tajwan. Dotychczas żaden papież nie przyjechał do tego państwa, które Chiny uważają za swą zbuntowaną prowincję. Okazją do wizyty byłby Krajowy Kongres Eucharystyczny, jaki odbędzie się tam w marcu 2019 r.

Przebywający w Rzymie wraz z innymi sześcioma tajwańskimi biskupami z wizytą ad limina abp Hung podkreślił, że nadszedł czas, by patrzeć na Kościół na Tajwanie jak na odrębny Kościół, a na mieszkańców Tajwanu jak na odrębną populację, a nie jako na część jednych Chin. – Chiny i Tajwan są dwoma Chinami, dwoma narodami, dwoma różnymi sposobami życia – powiedział agencji AsiaNews 74-letni hierarcha, który 14 maja spotka się z Franciszkiem.

Swój zamiar zaproszenia papieża abp Hung ujawnił 10 maja wieczorem podczas przyjęcia w ambasadzie Tajwanu przy Stolicy Apostolskiej, na którym obecny był m.in. watykański sekretarz ds. stosunków z państwami abp Richard Gallagher.

Kościół katolicki na Tajwanie liczy 300 tys. wiernych lokalnych i niemal tyle samo migrantów. Utrzymuje kontakty z katolikami w Chinach kontynentalnych. Np. ponad 300 tamtejszych księży i sióstr zakonnych studiuje na tajwańskim uniwersytecie katolickim Fu Jen.

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 maja 2018 08:53

Misje to sposób na życie w Kościele

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.