Tak jak my, 100 lat temu marzyli o wolności – wystawa na XI Zjeździe Gnieźnieńskim
20 września 2018 | 14:22 | maj | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Marzenia o wolności. W setną rocznicę niepodległości” – to tytuł wyjątkowej wystawy, której wernisaż odbędzie się jutro, 21 września, w pierwszym dniu XI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Wystawa przedstawia w syntetycznym skrócie sytuację, w jakiej 100 lat temu znajdowali się nasi sąsiedzi, narody, które jak my, marzyły o niepodległości. Podczas wernisażu w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie obecny będzie autor tekstów wystawy, prof. Bohdan Cywiński.
„Pierwsza wojna światowa i towarzyszące jej dramatyczne wydarzenia polityczne ogromnie zmieniły całą mapę naszej części Europy i los wielu zamieszkujących ją narodów. Naszych sąsiadów i pobratymców – jak nazywał ich Jan Paweł II. Wciąż jeszcze za mało o nich wiemy, za rzadko o nich myślimy, za słabo rozumiemy ich zróżnicowane doświadczenia, bóle i dążenia, porażki i osiągnięcia. Dlatego podczas XI Zjazdu Gnieźnieńskiego chcemy zaprezentować wystawę przedstawiającą w syntetycznym skrócie ówczesną sytuację Czechów, Słowaków, Chorwatów, Serbów, Rumunów Siedmiogrodzkich, Węgrów, Finów, Estończyków, Łotyszy, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców. Zapraszamy do krótkiej refleksji, kim wtedy byli, czego pragnęli i czym dla nich stała się tamta dziejowa zawierucha sprzed stu lat” –piszą organizatorzy Zjazdu.
Tekst wystawy przygotował historyk prof. dr hab. Bohdan Cywiński. Autor krótko omawia losy poszczególnych narodów, z których część, jak my, odzyskała 100 lat temu wolność, część musiała jeszcze na nią czekać. Zwraca uwagę na wspólnotę i odmienność losów oraz na fakt, że o sukcesie politycznym nie decydował potencjał narodu czy zwycięstwa militarne a preferencje zwycięskiego Zachodu.
Prof. Cywiński podkreśla również, że tożsamość kulturowa – jak widać na przykładzie historii tych narodów – rodzi się przed tożsamością polityczną a kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości kulturowej i wychowaniu do zaangażowania społecznego odegrała w naszym regionie wiara i Kościoły różnych wyznań i obrządków. „W tej części Europy to głównie Kościoły wychowywały do postaw obywatelskich. I to właśnie zasadniczo różni nas od nowożytnego Zachodu” – pisze autor tekstów wystawy.
Podejmuje też refleksję nad nietrwałością wersalskiego ładu, zadając pytanie, czy jest to dla nas tylko wspomnienie historii czy też nauka na przyszłość.
Pomysłodawcami wystawy są Przemysław Fenrych i Krzysztof Stanowski. Opracowanie graficzne wykonała pracownia Czwarta Fala. Projekt koordynowała Teresa Kapela.
Wystawę będzie można zobaczyć w holu Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jej wernisaż odbędzie się w piątek 21 września 2018 r., o godz. 16.30, w przerwie obrad zjazdowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.