Tańcem promowano ŚDM i spotkanie na Polach Lednickich
16 maja 2016 | 11:36 | luk Ⓒ Ⓟ
W niedzielny wieczór na Rynku Głównym w Krakowie odbył się „Fishmob 2016 – Cała Polska tańczy dla Jana Pawła I”. Wydarzenie, będące wyjątkowym świętowaniem nadchodzącej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, promowało Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz XX Spotkanie Młodych LEDNICA 2000.
We wspólnej zabawie na krakowskim rynku wzięło udział blisko 200 osób. Oprócz wolontariuszy ŚDM do tańców przyłączali się także przechodnie – krakowianie, jak i turyści zagraniczni.
Wydarzenie rozpoczął dźwięk „Hejnału Mariackiego”. Tańce poprowadzili wodziereje i tancerze ledniccy. Odtańczono tradycyjnego poloneza oraz tańce do pieśni lednickich m.in. „Nie lękajcie się” i „Tak, tak Panie”.
W Krakowie zatańczono również taniec do oficjalnego hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”. „Moim ogromnym pragnieniem było stworzenie choreografii do tego tańca. Stojąc pod Bramą Miłosierdzia w Łagiewnikach zrozumiałem, że właśnie takiej figury w tym tańcu nie może zabraknąć. Poza tym jest jeszcze figura iskry – jednak całość opiera się w dużej mierze na improwizacji” – opowiedział Józef Hojna, który kierował wczorajszym spotkaniem.
Przybyli na wydarzenie nie kryli radości z możliwości wyrażania swoich emocji w tak dynamiczny sposób. „Bardzo spełniam się w tańcu. Dziś możemy pokazać poprzez tą właśnie zabawę taneczną klimat nadchodzących Światowych Dni Młodzieży i w tak niecodzienny sposób zainteresować nimi ludzi” – powiedziała wolontariuszka ŚDM, Gabriela Flaszczyńska.
Wczorajsze spotkanie na krakowskim rynku zakończyło wykonanie pamiątkowego zdjęcia z wieży Bazyliki Mariackiej wszystkim tańczącym, którzy stworzyli z siebie napis ŚDM.
Zorganizowany Fishmob jest odpowiednikiem flashmoba, czyli spotkania grupy osób, która umawia się w miejscu publicznym, by przeprowadzić krótkotrwałe wydarzenie. Nazwa tej odmiany flashmoba wzięła się od angielskiego odpowiednika akronimu starogreckich słów Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel – czyli ICHTIS, po angielsku „fish”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.