Taneczny recital na festiwalu „Organy Archikatedry”
21 lipca 2022 | 14:57 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Tańczące Organy” – tak zatytułował swój recital szwajcarski organista Jean-Christophe Geiser, który w najbliższą niedzielę 24 lipca o godz. 16.00 wystąpi w warszawskiej archikatedrze na 29. Międzynarodowym Festiwalu „Organy Archikatedry”. Podczas koncertu usłyszymy kompozycje taneczne – Passacaglie i Bolero, skomponowane przez kompozytorów z kręgu niemiecko- i francuskojęzycznego. W Szwajcarii artysta koncertuje na największych organach w tym kraju, które znajdują się w Lozannie.
„Szwajcarski artysta Jean-Christophe Geiser to znakomity muzyk, który występował już kilka razy w Warszawie z wielkim sukcesem. Organista gra dość delikatnie, w porównaniu z innymi wykonawcami, ale z polotem. W tym roku swój recital zatytułował «Tańczące Organy», wybierając taką część repertuaru organowego, który zawiera w sobie elementy tańca” – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Przemysław Kapituła.
Jean-Christophe Geiser swoją karierę muzyczną rozpoczął w 1991 r. w wieku 26 lat. Został wtedy organistą katedry w Lozannie i wkrótce potem profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Lozannie. Koncertował w ponad 30 krajach Europy, w Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii. Artysta jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzyki i Teatru w Bernie (fortepian i organy) oraz Uniwersytetu w Bernie (prawo i muzykologia). Jest autorem wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych szwajcarskich, niemieckich i rosyjskich oraz wielu nagrań płytowych.
Wielkim jego sukcesem było doprowadzenie do wybudowania nowych organów w katedrze w Lozannie. „Swego czasu to była sensacja, ponieważ był to instrument zbudowany przez firmę amerykańską, koszt był gigantyczny, ale efekt jest bardzo dobry. Organista, który gra na tych organach może siedzieć na dole kościoła i słuchacze mogą go widzieć, ale może też korzystać z klawiatury, która jest przy organach. Jak wiadomo Amerykanie lubią taki element «show»” – zauważa Przemysław Kapituła.
Organy w Lozannie są największymi organami w Szwajcarii. Łączą style organów klasycznych, barokowych i romantycznych. Ich zawrotna cena (4 miliony dolarów), współpraca z projektantem Ferrari – Włochem Giorgetto Giugiaro oraz jakość powodują, że są one jednymi z najciekawszych szwajcarskich instrumentów.
Podczas warszawskiego festiwalu organista zagra trzy Passacaglie: kompozytorów: Georga Muffata, Dietricha Buxtehudego i Jana Sebastiana Bacha oraz Bolero francuskiego kompozytora Louisa Jamesa Alfreda Lefébure-Wély’ego.
Koncerty festiwalowe odbywają się w warszawskiej archikatedrze św. Jana na Starym Mieście w każdą niedzielę o godz. 16.00 do 18 września.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywa się regularnie w letnie miesiące od 29 lat. Artyści koncertują na organach zbudowanych w 1987 r. przez renomowaną niemiecką firmę Eule. W czasie tegorocznego festiwalu wystąpią muzycy z Ukrainy, Włoch, Szwajcarii, Hiszpanii i Finlandii i z Polski.
Organizatorem 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej jest Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”. Więcej informacji można znaleźć na kapitula.org.
Katolicka Agencja Informacyjna objęła festiwal swoim patronatem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.