Targi Katechetyczno-Metodyczne „Mosty Współpracy”
05 marca 2011 | 19:19 | mag Ⓒ Ⓟ
Jan Paweł II był wielkim katechetą przełomu XX i XXI wieku i to jego dziedzictwa trzeba dziś nawiązywać – podkreślił abp Henryk Hoser 5 marca w Warszawie otwierając pierwsze Targi Katechetyczno-Metodyczne „Mosty Współpracy”.
Witając zaproszonych gości bp warszawsko-praski podkreślił, że „katecheza jest jednym z podstawowych nurtów ewangelizacji i aby była skuteczna nie może być bierna i jednostronna. Tym bardziej, że obserwujemy dziś zjawisko wtórnego analfabetyzmu religijnego”.
Zdanie abp Hosera Targi Katechetyczne są doskonałą okazją na wymianę doświadczeń oraz poznanie nowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym katecheza stanie się bardziej interesująca, a współpraca bardziej owocna. „One uświadamiają nam, że jesteśmy silni, gdy jesteśmy razem i gdy łączymy nasze pomysły w jeden silny nurt katechetyczny, który spowoduje, że nasze społeczeństwo nie spoganieje”.
Obok warsztatu pracy potrzebna jest także formacja samego katechety – zauważył gość honorowy Targów bp Marek Mendyk – przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Jak zaznaczył – „Najbardziej wyszukane sposoby przekazywania naszej myśli okażą się nieskuteczne, jeśli katecheta nie będzie dobrze uformowany”. W targach wzięło udział 180 osób. Wśród zaproszonych gości były także goście z Ukrainy i Litwy.
Organizatorami Targów byli: Stowarzyszenie Pedagogów NATAN, Miesięcznik KATECHETA, Wydział Wychowania Katolickiego Archidiecezji Lubelskiej, Wydział Katechetyczny Diecezji Warszawsko-Praskiej, Katedra Katechetyki Szczegółowej Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Targi są dofinansowane przez katolicką Fundację RENOVABIS (Niemcy) w ramach projektu „Rozwój internetowego serwisu katechetycznego NATAN”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.