Drukuj Powrót do artykułu

Tarnobrzeg: spotkanie nt. źródeł historycznych sandomierskiego Kościoła

17 kwietnia 2018 | 08:42 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Spotkanie na temat źródeł historycznych sandomierskiego Kościoła, wpisujące się w obchody 200-lecia diecezji sandomierskiej odbyło się 16 kwietnia w najstarszej tarnobrzeskiej parafii miejskiej. Bp Krzysztof Nitkiewicz dziękując organizatorom za inicjatywę podkreślił, że perspektywa historyczna pomaga zobaczyć w Kościele lokalnym dzieło Boga.

Tarnobrzeski Klub Inteligencji Katolickiej im. św. Brata Alberta zorganizował spotkanie, które było poświęcone najstarszej miejskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny oraz osobie bł. Wincentego Kadłubka. Wzięli w nim udział członkowie KIK, przedstawiciele władz, szkół oraz tarnobrzeżanie. Mszy św. w kaplicy Zamku Dzikowskiego przewodniczył ks. prałat Jan Biedroń.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do zebranych wskazywał na to, że „różne bieżące problemy przesłaniają nam czasami jego piękno i wielkość”. „Dlatego potrzebujemy refleksji oraz dystansu, aby odkryć prawdziwy obraz Kościoła i go pokochać – podkreślił ordynariusz.

Zaprezentowany został jeden z najstarszych odpisów Kroniki bł. Wincentego Kadłubka, który znajduje się w zbiorach Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Odczytano również fragmenty tego monumentalnego dzieła.

Dyrektor placówki prof. dr hab. Tadeusz Zych opowiedział o historii i znaczeniu jakie odgrywała przez wieki parafia pw. św. Marii Magdaleny w Miechocinie.

– Możemy powiedzieć bez cienia przesady, że ten kościół i parafia są matką wielu parafii na tym terenie, które powstały w ostatnich kilkuset latach. Mają rację ci historycy, którzy początki parafii wskazują na XII wiek. Przez wieki obszar, uposażenie i życie parafii się zmieniało – mówił naukowiec.

Prelegent podkreślił, że ta parafia jest miejscem i symbolem ogromnej spuścizny historycznej, począwszy od architektury kościoła, po lata działalności Akademii Miechocińskiej, a skończywszy na pracy duszpasterskiej wybitnych kapłanów, takich jak ks. Józef Sobczyński czy ks. Jan Rospond.

Profesor wskazywał na ogromną spuściznę kulturową i artystyczną miechocińskiej świątyni, wkład szkoły parafialnej, zwanej później Akademią Michocińską, w rozwój szkolnictwa oraz rolę parafii w kształtowaniu się samorządności.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.