Tarnów: chorzy modlili się za zmarłego abp. Życińskiego
11 lutego 2011 | 12:13 | eb Ⓒ Ⓟ
Chorzy zgromadzeni w tarnowskiej katedrze modlili się w intencji zmarłego wczoraj abp. Józefa Życińskiego. „Dziękujemy za to, że był dobrym pasterzem, mądrym i kochającym Kościół” – powiedział na początku Mszy św. bp Wiktor Skworc. Za zmarłego arcybiskupa modlił się w Tarnowie abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, który jest gościem tarnowskich obchodów Światowego Dnia Chorego.
Abp Życiński przez ponad siedem lat był ordynariuszem diecezji tarnowskiej. Jego następca, bp Wiktor Skworc powiedział podczas uroczystości, że „jest wdzięczny śp. arcybiskupowi Józefowi za przyjaźń i życzliwe wprowadzenie przed 13-tu laty w Kościół tarnowski; a wszyscy tworzący Kościół tarnowski są mu wdzięczni za wszystkie inicjatywy duszpasterskie i nowe struktury, budowane w trudnych latach transformacji naszego kraju”.
Bp Skworc mówił, że abp Życiński podjął wiele inicjatyw. Założył diecezjalne radio – Dobra Nowina, dziś RDN Małopolska, wydawnictwo „Biblos”, zdecydował o wydawaniu diecezjalnego dodatku do „Gościa Niedzielnego”. Podjął decyzję o budowie nowego Domu Alumna. „Nade wszystko budował Kościół żywy, wizytował i przynaglał wiernych świeckich do angażowania się w dzieło ewangelizacji i podejmowania odpowiedzialności za Kościół. Parafialne Rady Duszpasterskie, wybory do nich, nadzwyczajni szafarze Komunii św. to inicjatywy, które na trwale wpisują się w historię tej rzeczywistości eklezjalnej, której na imię diecezja tarnowska, świętująca swój jubileusz, w który wpisuje się nagła śmierć biskupa, będącego w latach 1990 – 97 jej pasterzem” – powiedział bp Skworc.
W Eucharystii uczestniczyli chorzy i starsi razem ze swoimi opiekunami i duszpasterzami. W homilii abp Zygmunt Zimowski powiedział, że trzeba odnowić zobowiązania wobec cierpiących, aby nikt nie został sam w potrzebie, ale by żył, także w chorobie, z ludzką godnością.
Abp Zimowski przypomniał, że ustanowienie tego Dnia zawdzięczamy Janowi Pawłowi II i zachęcał, aby był on duchowym przygotowaniem na uroczystość beatyfikacyjną papieża, „naszego rodaka, jak go często określamy, papieża cierpienia wśród cierpiących”.
Nawiązując do tegorocznego papieskiego orędzia na Światowy Dzień Chorego, gość z Watykanu powiedział, że jest ono przesłaniem nadziei i pociechy dla ludzkości dotkniętej chorobą. „Drodzy chorzy i cierpiący, to właśnie przez rany Chrystusa możemy patrzeć oczyma nadziei na wszystko zło, które dotyka ludzkość. Zmartwychwstając, Chrystus Pan nie usunął ze świata cierpienia i zła, ale uzdrowił je u samych korzeni. Przemocy zła przeciwstawił wszechmoc miłości” – mówił kaznodzieja.
Abp Zimowski podziękował służbie zdrowia, która z poświęceniem pomaga cierpiącym i przypomniał wezwanie papieża, aby „w twarzach osób chorych zawsze dostrzegać Chrystusa”. Podkreślił też, że w pracownikach służby zdrowia, „powinna wciąż wzrastać świadomość, że wszelkie działania terapeutyczne powinny wypływać z zaangażowania głęboko ludzkiego i chrześcijańskiego, podejmowane i realizowane nie tylko jako czynności czysto techniczne, ale pełne poświęcenia i miłości dla innych”.
Abp Zygmunt Zimowski odwiedzi jeszcze dzisiaj Dom Księży Emerytów w Tarnowie. Będzie modlił się z chorymi i starszymi kapłanami. Gość z Rzymu przekaże placówce specjalistyczne łóżko przeznaczone do intensywnej terapii i rehabilitacji. W Polsce jest ok. 10 takich łóżek. Sprzęt ma wiele funkcji, chory może swobodnie usiąść, bo łóżko może stać się fotelem. W Domu Księży Emerytów trwa generalny remont. Mieszka w nim 30 kapłanów.
Abp Zimowski i bp Wiktor Skworc odwiedzą też pacjentów Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza. W szpitalnej kaplicy abp Zimowski będzie o godzinie 18.30 przewodniczył uroczystej Mszy świętej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.