Drukuj Powrót do artykułu

Tarnów: jachtem “Dunajec” na ŚDM w Panamie

06.01.2018 , Tarnów / eb / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. spozz.com

Jachtem „Dunajec” w kierunku Panamy – to pomysł Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Projekt jest skierowany do młodych i ich duszpasterzy z całego świata. Podróż potrwa pięć miesięcy i będzie podzielona na etapy. Każdy z nich będzie trwał ok. dwa tygodnie.

„To propozycja dla odważnych. Nikt nie będzie pasażerem, każdy będzie miał jakieś zadanie. Jeśli dołączą do nas kapłani to będą to także rekolekcje na morzu i oceanie” – mówi jeden z pomysłodawców i koordynator projektu Kazimierz Jan Kudlik. Sam pływa od 40 lat i współpracuje z młodzieżą. „Młodzi z diecezji tarnowskiej z entuzjazmem przyjęli ten pomysł. Mamy patronat honorowy biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża” – dodaje żeglarz.

Rejs obejmuje 11 etapów. Jacht wypłynie pod koniec sierpnia z Gdańska, by w styczniu 2019 roku dotrzeć do Panamy. Przez dwa tygodnie na jachcie będzie do 10 osób, z czego co najmniej połowa posiadać będzie wymagane kwalifikacje, czyli stopnie żeglarskie. W dwudziestotygodniowej żegludze przewiduje się udział ogółem 80-100 uczestników, głównie młodzieży. Każdorazowo załogą dowodzić będzie kapitan z pomocą trzech oficerów wachtowych.

Na każdy dwutygodniowy etap uczestnicy będą wyłaniani poprzez kwalifikacje krajowe (1-9 osób) oraz międzynarodowe (1-2 osób).

Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje elektroniczna kolejność zgłoszeń, które będą się odbywać w czterech turach. Pierwszy termin upływa już 12 stycznia 2018 roku, drugi 26 stycznia, trzeci 9 lutego, zaś czwarty 23 lutego. Czas składania podań kończy się o godz. 16 we wszystkich wymienionych terminach.

Projekt przewiduje szereg przedsięwzięć lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W miastach portowych na trasie rejsu oraz lądowych trasach przejazdu grup do miejsca wymiany załóg zaplanowane są spotkania z młodzieżą, konkursy, festiwale, koncerty i inne wydarzenia, które będą promować udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. W planach jest, by ostatni rejs do Panamy tworzyła międzynarodowa grupa z licznym udziałem Polaków.

Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski (SPOZŻ) z siedzibą w Nowym Sączu jest właścicielem i armatorem morskiego jachtu żaglowego „Dunajec” od momentu jego wybudowania i wodowania, co miało miejsce w roku 1979 r. Jacht podczas swoich wędrówek po morzach i oceanach w rejsach stażowo-szkoleniowych przebył ok. 180 000 mil.

Uczestnikami wyprawy mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie. Zgłoszenia wyłącznie na specjalnym formularzu dostępnym na stronie www.spozz.com. Koszt udziału w jednym etapie wynosi ok. 2 tys. złotych. Tylko pierwszy z nich Gdańsk – Świnoujście jest tańszy.

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 stycznia 2018 06:06

Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.