Drukuj Powrót do artykułu

Tarnów: kapłani włączą się do kampanii „Czad i Ogień – Obudź Czujność”

25.01.2018 , Tarnów / eb Ⓒ ℗

Apele o czyszczenie i kontrole kominów, a także o montaż czujników tlenku węgla oraz dymu mają popłynąć z ambon w diecezji tarnowskiej. Tarnowska kuria wysłała do wszystkich parafii komunikat prezesa Krajowej Izby Kominiarzy. Ta instytucja zwróciła się z taką prośbą do wszystkich kurii w Polsce.

Kanclerz tarnowskiej kurii ks. Robert Kantor zachęca kapłanów, by komunikat w związku z sezonem grzewczym umieścić w gablocie przy kościele lub podjąć ten temat w ogłoszeniach parafialnych. „Kominiarze zwracają uwagę, że sezon zimowy niesie ze sobą zagrożenia związane z ogrzewaniem mieszkań – pożary i zaczadzenia” – podkreśla.

Z apelem, Izba wystąpiła do kurii w całej Polsce po raz pierwszy. „Dostajemy odpowiedzi, że nasze komunikaty będą czytane w kościołach, co nas bardzo cieszy. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem” – mówi prezes Izby Marcin Ziombski.

„Instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu” – dodaje prezes.

Kominiarze przypominają, że obowiązek przeprowadzenia okresowych czyszczeń i kontroli przewodów kominowych dotyczy również budynków jednorodzinnych. Za te czynności odpowiedzialny jest właściciel – zarządca nieruchomości.

„Utrzymywanie instalacji grzewczo-kominowych w dobrym stanie technicznym, spalanie paliw dobrej jakości oraz okresowe czyszczenia kominów jest ekonomiczne i proekologiczne. Ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie emisji toksycznych gazów i pyłów do atmosfery, a w efekcie zmniejszenie smogu” – dodaje Prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

Kominiarze zachęcają też do instalacji czujników tlenku węgla oraz dymu. „Takie urządzenia mogą uratować zdrowie, a nawet życie mieszkańców. Instalację czujników należy wykonać w konsultacji z kominiarzem podczas okresowej kontroli lub czyszczenia kominów” – podkreśla prezes Izby Marcin Ziombski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.