Tarnów: konferencja o roli sztuki w edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży
30 listopada 2022 | 20:12 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
O tym, że świat sztuki jest przestrzenią w procesie edukacyjnym i wychowawczym dzieci i młodzieży mówili goście ogólnopolskiej konferencji w Tarnowie. Prelegenci wskazywali m.in. że sztuka sakralna przybliża do uniwersalnych wartości i zachęcali nauczycieli aby razem z uczniami zwiedzali muzea.
O współpracy z młodzieżą w procesie twórczym na przykładzie grafiki „Ostatnia Wieczerza XXI wieku” opowiadał dr Piotr Barszczowski, wykładowca, artysta-plastyk i fotografik. Jego neowitraż „Ostatnia wieczerza XXI wieku” został nagrodzony przez jury oraz publiczność na XIII Biennale Sztuki we Florencji.
Zdaniem artysty ta praca nie powstałaby, gdyby nie był nauczycielem. „ Przez 20 lat pracowałem w liceum plastycznym, od 10 lat jestem wykładowcą akademickim. Przez lata zastanawiałem się jak ma wyglądać moja praca. Młodzi mnie inspirowali. Trwa moda na brody – więc moi uczniowie wyglądali jak apostołowie. Na casting przyszło 26 osób, a potrzebowałem 17. Zamknąłem się w klasztornej celi, pracowałem i postanowiłem, że wybiorę wszystkich do mojej pracy ” – powiedział artysta.
O sztuce dawnej wobec współczesności w nauczaniu uniwersyteckim mówił dr Zoltan Gyalokay z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W jego opinii młodzież interesuje się zwłaszcza sztuką współczesną. „Młodzi często uważają, że sztuka dawna to sprawa zamknięta i nie ma ona związku ze współczesnością. Co zrobić, żeby zmienić takie myślenie? Suche dane nie wystarczą, zachęcam, aby wychodzić z uczniami i studentami z sal i iść do muzeum czy kościoła, aby mieć bezpośredni kontakt z dziełami. Ważne, aby młodzi poznali kontekst powstania danego dzieła” – dodał.
Aby nie zadawalać się kiczem apelował ks. lic. Dominik Kiełb, student Szkoły Doktorskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Katechetyk wskazywał, że piękno to źródło współczesnej edukacji religijnej oraz formacji dzieci i młodzieży. „Dziś często mylimy się w ocenie tego co jest piękne, a co nim nie jest i jakie niesie przesłanie. Poznałem kiedyś osobę wierzącą, która w komputerze na tapecie miała obraz religijny zmieniony na wizerunek demona. Na pytanie dlaczego, opowiedziała, że to jej się podoba” – opowiadał gość konferencji.
Sztuka sakralna przestrzenią w procesie edukacji i wychowania –archaizm czy przyszłość? Na ten temat mówił ks. dr Piotr Pasek, wykładowca historii sztuki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Sekcja w Tarnowie, dyrektor Diecezjalnego Muzeum w Tarnowie, diecezjalny konserwator zabytków. W swoim wykładzie podkreślił, że sztuka sakralna przybliża człowieka do uniwersalnych wartości i inspiruje. Zachęcał nauczycieli, aby przychodzili z uczniami na lekcje do Muzeum Diecezjalnego, które znajduje się w oryginalnym, średniowiecznym miejscu.
Ks. Piotr Pasek podkreślił, że dzisiejsza publiczność zorientowana jest raczej na dialog niż na monolog, często wygłaszany w salach muzealnych. Prelegent zwrócił uwagę, że muzea z jednej strony powinny być miejscami wiedzy, kultury i kultu sztuki, a z drugiej jednak strony – mogą stać się prawdziwym forum wymiany myśli i promocji prawdziwej edukacji artystycznej.
Tradycje muzealnicze diecezji tarnowskiej sięgają ponad 130 lat. W Tarnowie zrodziło się polskie muzealnictwo kościelne dzięki prekursorskiej działalności ks. inf. Józefa Bąby, rektora Seminarium Duchownego. Właśnie on 25 października 1888 r., w dniu inauguracji roku akademickiego, otworzył i udostępnił zwiedzającym pierwsze na ziemiach polskich, wówczas rozdartych przez zaborców, muzeum diecezjalne. Powstało ono jako muzeum sztuki religijnej.
Organizatorami konferencji o sztuce byli Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.