Tarnów: Misje to także Europa
27 października 2023 | 15:06 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Misje to nie tylko Afryka czy Ameryka Południowa, ale dziś także Europa – mówi ks. Sławomir Czuba, który jest wikariuszem w dwóch parafiach w Norwegii. Jego wujek ks. Jan Czuba zginął na misjach, głosząc Ewangelię w Republice Konga. Dziś 25. rocznica śmierci tarnowskiego misjonarza. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie zorganizowano ogólnopolską konferencję naukową „Ewangelizacja misyjna pierwszą posługą Kościoła”.
Ks. Sławomir Czuba mówi, że wujek – misjonarz męczennik, miał wpływ na jego powołanie i kapłańską drogę. Na co dzień kapłan jest duszpasterzem w Norwegii.
– Pod opieką mam dwie wspólnoty parafialne. Misyjne wspólnoty, ponieważ coraz więcej osób dorosłych przygotowuje się do chrztu czy sakramentu bierzmowania, czyli takie powroty na ścieżkę wiary chrześcijańskiej, katolickiej. Mało jest kapłanów, pokonujemy bardzo dużo kilometrów, by dotrzeć do wiernych – opowiada kapłan.
O. dr Ryszard Szmydki, który pracował w Dykasterii ds. Ewangelizacji w Watykanie podkreśla, że ludzie w krajach misyjnych są otwarci na przesłanie Ewangelii.
– Wiernych przybywa i wśród młodych chrześcijan jest gorliwość ewangelizowania ludzi ze swoich plemion, narodów. Natomiast obserwujemy także, że coraz więcej duchownych z krajów misyjnych pracuje w Europie, Ameryce Północnej, pomagają w duszpasterstwie, są głosicielami Ewangelii.
Biskup kielecki Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji powiedział, że dużo ludzi na świecie czeka na Ewangelię. – Ciekawie brzmi jedno z powiedzeń afrykańskich biskupów, że pierwszą ziemią misyjną jest ludzkie serce. Potrzeby misyjne są wciąż ogromne, w tym nie ma przerwy. Dwie trzecie ludzkości nie zna Jezusa Chrystusa.
Konferencję zorganizowali: Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, Wyższe Seminarium Duchowne i Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.