Tarnów: Noc Muzeów także w najstarszym w Polsce Muzeum Diecezjalnym
13 maja 2023 | 15:12 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, katedra a także cmentarz żydowski – m.in. te miejsca można dziś odwiedzać w ramach Międzynarodowej Nocy Muzeów.
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie powstało 25 października 1888 roku. Znajduje się obok bazyliki katedralnej w najstarszych kamienicach przyległych do średniowiecznych murów obronnych, co stanowi doskonały klimat do eksponowania zabytków z XIV i XV wieku. Pochodząca z XIII w. rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie to najstarszy eksponat znajdujący się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie – najstarszym w Polsce.
W ramach Nocy Muzeów placówkę będzie można odwiedzić dziś od 18.00 do 23.00. Do zwiedzania będzie Galeria Sztuki Średniowiecznej, kolekcje Olgi Majewskiej, Norberta Lippóczego, Bronisława Usarza, a także najnowsza wystawa „Maryja Niewiędnący Kwiat. Ikony Anny Makać.” Otwarto ją kilka dni temu. Autorka pracuje jako ikonograf z dorobkiem ponad 3300 ikon. Maluje ikony zarówno w stylu klasycznym jak i indywidualnym zwanym przez nią „modern folk”.
Inspiruje ją sztuka obrzeży świata prawosławnego – miejsc, w których klasyczne schematy ikonograficzne przenikają się ze sztuką ludową, takich jak Gruzja, Etiopia, zachodnia Ukraina, Rumunia oraz religijna sztuka ludowa. Swoje ikony prezentowała na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą (Berlin, Kopenhaga, Lwów, Łuck, Mińsk).
W ramach Nocy Muzeów specjalnie otwarta zostanie krypta biskupów tarnowskich znajdująca się w katedrze. Bazylikę można zwiedzać od 19.00 do 21.30 a oprowadzanie rozpocznie się o 19.30.
Wieczorem będzie także można odwiedzić cmentarz żydowski w Tarnowie od 18.00 do północy. Oprowadzanie z przewodnikiem będzie o 20.00 i 22.00.
Na zwiedzających czekać będą także m.in. pracownicy Muzeum Okręgowego w Tarnowie, BWA, Pasażu Odkryć. W planach Nocy Muzeów jest również polsko–ukraiński spacerek z przewodnikiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.