Tarnów: 26 osób dostało diecezjalne medale Dei Regno Servire
24 listopada 2013 | 16:57 | eb Ⓒ Ⓟ
W Tarnowie 26 osób zostało wyróżnionych medalem diecezjalnym Dei Regno Servire (łac. służyć królestwu Bożemu). Otrzymały go osoby, które angażują się w życie swoich parafii, są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej, wspierają misje i prowadzą dzieła charytatywne. Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył medale w tarnowskiej katedrze w niedzielę, 24 listopada. W Uroczystość Chrystusa Króla na wspólnej modlitwie spotkali się w katedrze członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, obchodzący patronalne święto.
W gronie wyróżnionych jest Maria Mikulska z parafii Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu. To matka trzech kapłanów diecezji tarnowskiej, od wielu lat bardzo zaangażowana w życie parafialne.
Medal otrzymał też Mieczysław Kras z parafii św. Jakuba w Tuchowie. Były starosta tarnowski, aktualnie doradca burmistrza Tuchowa, wspierał prace przy kaplicy w Mesznej Opackiej jak i dzieła charytatywne prowadzone w parafii, przyczynił się do założenia przy parafii Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych.
Medalem został wyróżniony Bogusław Marszałek z parafii katedralnej w Tarnowie. Od 20 lat jest przewodnikiem w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.
W dniu zakończenia Roku Wiary, biskup tarnowski zachęcał w homilii do zrobienia sobie rachunku sumienia z tego jak budujemy Królestwo Chrystusa w świecie. Ordynariusz diecezji przypomniał, że Rok Wiary miał nam pomóc doświadczyć żywotności naszej wiary ciągle na nowo odkrywanej, pogłębianej, celebrowanej w liturgii i autentycznie przeżywanej na co dzień.
Bp Jeż dodał, że potrzeba determinacji w dalszym nadawaniu otaczającej nas rzeczywistości kształtu Królestwa Bożego. Zdaniem biskupa jest to trudne, bo coraz bardziej powszechny w polskim społeczeństwie jest styl zwracania się do Chrystusa i jego Kościoła na wzór szyderczych drwin ukrzyżowanego łotra.
„Owszem, trzeba z całą stanowczością i determinacją leczyć wszelkie rany wewnątrz samego Kościoła, wynagradzać zło i zwalczać je siłą dobra. Mamy jednak prawo upominać się o równowagę w publicznym i medialnym ukazywaniu wizerunku Kościoła” – mówił kaznodzieja.
Zdaniem biskupa tarnowskiego w imię zasad elementarnej sprawiedliwości i uczciwości trzeba także chcieć zauważyć ogrom dobra, które dokonuje się w Kościele i poprzez Kościół.
„Gdyby na przykład chociaż jeden negatywny obraz duchownego pokazany w mediach zrównoważyć przykładem heroicznej postawy sióstr zakonnych opiekujących się dniem i nocą niepełnosprawnymi dziećmi, ukazaniem pracy misjonarzy niejednokrotnie narażających swoje życie; zauważeniem pracy Caritasu, wysiłku duszpasterzy prowadzących tak wiele grup parafialnych, poradni, świetlic; kapłanów, będących inicjatorami wielu wartościowych inicjatyw; dostrzeżeniem, że dobro jest powszechne w Kościele i może być łatwo zauważone, jeżeli tylko osoba wydająca opinię nie zamyka celowo na nie oczu” – dodał biskup.
Pasterz Kościoła tarnowskiego podziękował Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej za inicjatywę listu skierowanego do Prezesa Telewizji Polskiej w obronie wizerunku polskich duchownych, których ukazuje się jednostronnie, jedynie przez pryzmat afer i skandali. „Dziękuję za waszą postawę i te słowa solidarności z księżmi, którzy bardzo potrzebują wsparcia katolików świeckich. Wszyscy jesteśmy członkami tego samego Kościoła, trudzimy się nad budowaniem tego samego Królestwa Bożego i służymy jednemu Panu, Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata” – dodał.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.