Tarnów: po ciepły posiłek do kuchni Caritas
16 stycznia 2012 | 15:51 | eb Ⓒ Ⓟ
W zimowe dni coraz więcej potrzebujących odwiedza w Tarnowie miejsca, gdzie można dostać ciepły posiłek. Codziennie ok. 200 osób może liczyć na bezpłatną zupę wydawaną w Domu Dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Prostopadłej 9a w Tarnowie. Samych podopiecznych placówki Caritas jest teraz 75. Potrzebujący są także kierowani na posiłki przez parafie. Z kuchni Caritas korzystają także mieszkańcy miasta, którym pomaga Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
„Od kilku lat wygrywamy konkursy na przygotowanie posiłków dla najbiedniejszych mieszkańców Tarnowa. Ze strony innych organizacji nie ma zainteresowania, by organizować taką formę pomocy. Od miasta dostajemy na ten cel ok. 100 tys. zł. W ub. roku wydaliśmy ok. 27 tys. posiłków w ramach projektu dofinansowanego przez MOPS” – mówi KAI Jerzy Maślanka, dyrektor Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Z takiej formy pomocy korzysta rocznie ok. 150 osób. Zupy wydawane są od poniedziałku do soboty. Na niedzielę podopieczni dostają produkty żywnościowe m.in. chleb, konserwy i sery.
Rocznie kuchnia Caritas działająca przy Domu dla Bezdomnych Mężczyzn przygotowuje ok. 100 tys. posiłków. W organizację tego typu pomocy włącza się samorząd, Caritas, darczyńcy, którzy przekazują płody rolne. W kuchni wykorzystywane są także produkty unijne, które każdego roku rozprowadza diecezjalna Caritas.
W Tarnowie dużą popularnością cieszą się też kuchnie działające przy parafii księży misjonarzy oraz przy klasztorze ojców bernardynów. „Codziennie wydajemy ok. 80 posiłków. Wiele osób zabiera zupy do domów – dla rodziców i małych dzieci” – mówi ks. Zdzisław Góra, proboszcz parafii pw. św. Rodziny.
Caritas Diecezji Tarnowskiej prowadzi lub wspiera w sumie 14 kuchni dla ubogich, gdzie codziennie wydaje się około 1500 gorących posiłków. Działają one m.in. w Nowym Sączu, Brzesku, Bochni, Mielcu i Dębicy.
Natomiast bezdomni, oprócz schronienia w placówce Caritas, pomocy mogą także szukać w Tarnowie w noclegowni i łazience prowadzonej przez Fundację Kromka Chleba.
Przy ul. Bandrowskiego z bezpłatnego noclegu może skorzystać każdy, jedynym warunkiem jest trzeźwość. W noclegowni jest 12 miejsc, w tym oddzielny pokój dla 4 kobiet. Można z niej korzystać od godz. 19.00 do 7.00 rano. Noclegownia i łaźnia mogą działać dzięki funduszom od darczyńców, z 1 proc. podatku oraz z dofinansowania od Gminy Miasta Tarnowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.