Tarnów – powitanie relikwii bł. Rodziny Ulmów i początek peregrynacji
13 kwietnia 2024 | 19:38 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
W diecezji tarnowskiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Wierni i duchowni powitali je w bazylice katedralnej w Tarnowie. Przy relikwiach będzie można modlić się w siedmiu kościołach. – Wołanie o prawo do życia każdej istoty ludzkiej staje się jeszcze głośniejsze poprzez historię życia bł. Rodziny Ulmów, która została bestialsko zamordowana przez Niemców – mówił w homilii bp Andrzej Jeż.
Powitanie relikwii odbyło się w bazylice katedralnej w Tarnowie. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.
– Dziś spotykamy się z wyjątkowymi świadkami Jezusa Chrystusa – z błogosławioną Rodziną Ulmów, której relikwie mamy pośród nas. Ci Błogosławieni są także świadkami zwycięstwa życia nad śmiercią, choć sami zostali zamordowani. W tej rodzinie życie rozkwita w całej pełni a każde dziecko jest przyjmowane z miłością, jako dar wzbogacający życie rodziny – mówił w homilii bp Jeż.
Duchowny podkreślił, że ta postawa kontrastuje z podejściem do wartości życia w kontekście podejmowanych aktualnie działań w naszym kraju, mających na celu liberalizację prawa dokonywała aborcji.
– Obecnie w różnych krajach forsowane są ustawy, które prawo do aborcji i eutanazji, prawo do zabijania dzieci nienarodzonych, osób nieuleczalnie chorych i starszych, traktują jako „prawa człowieka”. Jest to przejaw wyjątkowego zakłamania – powiedział bp Jeż. Przypomniał stwierdzenie Jana Paweł II z encykliki „Evangelium vitae”, że przerwanie ciąży jest „świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem”. Niestety dzisiaj świadomość tego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi – powiedział biskup.
Hierarcha wskazywał, że tym bardziej potrzebna jest odwaga, zwłaszcza u nas chrześcijan, aby spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu; by nie ulegać wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie.
– Błogosławieni Józef i Wiktoria przekazali dar życia swoim dzieciom. Pragnąc także ustrzec życie innych, otworzyli dla nich swój dom. Heroiczny akt przyjęcia pod swój dach rodziny żydowskiej świadczy o tym, że Ulmowie naprawdę żyli pełnią miłości chrześcijańskiej i ta miłość rozlewała się także poza krąg najbliższych osób – podkreślił.
Bp Andrzej Jeż mówił również, że błogosławieni Józef i Wiktoria rozumieli, czym jest miłość, wzajemnie się uzupełniali i dzielili współodpowiedzialnością za rodzinę, byli dla swych dzieci prawdziwymi nauczycielami życia oraz wiary.
Duchowny zwrócił też uwagę, że w wielu przypadkach dramat aborcji dokonuje się wtedy, gdy kobieta nie ma wsparcia ze strony ojca dziecka i gdy nie chce on wziąć odpowiedzialności za swoje poczęte dziecko. – Ileż dzieci mogłoby się urodzić, gdyby nie zabrakło odpowiedzialnej postawy ojca? – pytał bp Jeż.
Józef i Wiktoria Ulmowie zostali, wraz z siedmiorgiem swoich dzieci, zamordowani przez Niemców podczas II wojny światowej za ukrywanie swoim gospodarstwie Żydów.
Relikwie, które odwiedzają wszystkie polskie diecezje będą w diecezji tarnowskiej przez tydzień. W kolejnych dniach modlitwa przy relikwiach będzie także w Bochni, Limanowej, Nowym Sączu, Grybowie, w Pilźnie i Mielcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.