Tarnów: przygotowania do pieszej pielgrzymki na Jasną Górę
08 lipca 2010 | 17:57 | eb Ⓒ Ⓟ
W parafiach diecezji tarnowskiej trwają zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Wędrówce będzie towarzyszyć hasło „Bądźmy świadkami miłości”. Pątnicy przez dziewięć dni będą mieli do pokonania ponad 230 km. W ubiegłym roku w „rekolekcjach w drodze” wzięło udział prawie 9 tys. osób. Była to najliczniejsza pielgrzymka w Polsce.
Na szlaku będą śluby, prymicje i Dzień Dziecka. „W dniu pielgrzymkowych ślubów każda grupa otrzyma po dwa pierścienie czystości. Pielgrzymi w dniu modlitwy za Ojczyznę będą pamiętać o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem” – mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT.
Autorem rozważań rekolekcyjnych jest ks. Jan Mikulski, będą one poświęcone m.in. przebaczeniu, świadectwu prawdy o człowieku i wolności.
Każdego dnia uczestnicy będą mieli do pokonania odcinki wynoszące od 20 do nawet 35 km. W ramach przygotowań w Zabawie odbyło się już szkolenie porządkowych, prowadzone przez pracowników Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. Jego celem było poznanie, a dla wielu mających prawo jazdy – przypomnienie zasad bezpieczeństwa, poruszania się po drogach kolumny pielgrzymów i kierowania ruchem. „Na trasie pielgrzymki nie było powodzi, ale doszło do podtopień. Trzeba się przygotować na obecność komarów” – dodaje ks. Szostak.
Osoby, które chcą iść z Tarnowa na Jasną Górę mogą się zapisywać do końca lipca w parafiach, natomiast od 1 do 17 sierpnia u księdza przewodnika.
Tarnowska pielgrzymka ma swoje zaplecze duchowe. Osoby, które nie mogą wybrać się na szlak, modlą się w intencjach pielgrzymów, słuchają relacji w Radiu RDN Małopolska oraz zapisują się na stronie pielgrzymki (www.ppt.lap.pl). W tym roku na trasie będzie wóz satelitarny diecezjalnej rozgłośni, a w planach są transmisje Mszy św., Koronki, Różańca i Apelu Jasnogórskiego. Codziennie będą też relacje, a wieczorem w studiu pielgrzymkowym podsumowanie dnia i rozmowy ze słuchaczami.
W ubiegłym roku najmłodszy pielgrzym tarnowskiej pielgrzymki miał 13 miesięcy, a najstarszy 84 lata. Najliczniejsza była grupa nr 25. Liczyła ponad pół tysiąca osób. W pielgrzymce szło 138 księży, 81 kleryków, 13 diakonów, 28 sióstr zakonnych. O zdrowie pielgrzymów dbało 15 lekarzy, 115 pielęgniarek i 40 osób z pomocy medycznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.