Tarnów: rocznica poświęcenia Bazyliki Katedralnej
30 stycznia 2020 | 01:55 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
– Katedra jako „głowa i matka” wszystkich kościołów diecezji, jest znakiem jedności i więzi łączącej całą wspólnotę tarnowskiego Kościoła – powiedział bp Andrzej Jeż w uroczystość poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.
„Trzeba, byśmy mieli świadomość wielkiej potrzeby zachowania jedności i ciągłego umacniania jej. Dlatego też pierwszym zadaniem nas wszystkich – duszpasterzy i wiernych świeckich – którzy stanowimy Kościół tarnowski, jest modlitwa o jedność. Budowanie wspólnoty i umacnianie w niej jedności dokonuje się przede wszystkim mocą działania Chrystusa obecnego w słowie Bożym i sakramentach świętych. Fundamentem wspólnoty jest Eucharystia przeżywana właśnie we wspólnocie pod przewodnictwem pasterza diecezji” – powiedział biskup w homilii.
Nawiązując do suszy, biskup tarnowski mówił również o duchowym pustynnieniu Europy i Polski. Jak wskazywał potrzebujemy na nowo wejścia w przestrzeń świątyni Boga.
„Wielkie rzeki Bożej łaski wypływają ustawicznie z naszych kościołów, w których sprawuje się liturgię, udziela się sakramentów świętych i w których głoszone jest słowo Boże. Świat jest w ten sposób nawadniany duchowo, a my możemy ciągle odradzać się w Bogu” – dodał bp Jeż.
Biskup podkreślił też, że sprawą bardzo istotną dla wspólnoty wierzących jest posiadanie miejsca modlitwy i sprawowania liturgii. Ale jak dodał, sprawą o wiele ważniejszą jest, aby Bóg mógł znaleźć godne miejsce zamieszkania w naszym sercu.
W pierwszej połowie XIV wieku, w obrębie murów miejskich został wzniesiony kościół parafialny, który w roku 1786, w związku z utworzeniem diecezji tarnowskiej, otrzymał tytuł „katedry”. W kościele znajduje się słynąca łaskami Pieta. Tarnowska katedra jest sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.