Tarnów: 20. rocznica śmierci arcybiskupa Jerzego Ablewicza
31 marca 2010 | 19:37 | eb Ⓒ Ⓟ
31 marca przypada 20. rocznica śmierci arcybiskupa Jerzego Ablewicza. W bazylice katedralnej w Tarnowie, gdzie spoczywa wieloletni ordynariusz diecezji tarnowskiej została odprawiona Msza św. w jego intencji. Przewodniczył jej biskup ordynariusz Wiktor Skworc.
Podczas Mszy św. modlono się także za zmarłych biskupów tarnowskich i w intencji beatyfikacji Jana Pawła II z okazji zbliżającej się piątej rocznicy śmierci papieża.
W homilii biskup pomocniczy Andrzej Jeż wspominając arcybiskupa Ablewicza, powiedział, że swoją posługą budował duchowy dom i mosty między Bogiem a człowiekiem.
„Wiemy, że po moście się chodzi, taka jest funkcja kapłańska i biskupia, aby łączyć ludzi z Bogiem często kosztem zdrowia, samotności, odrzucenia. To jednak, że ludzie łączą się z Bogiem, jest radością kapłana i biskupa. Dlatego odczuwamy, że jego praca i posługa jest wciąż obecna” – powiedział bp Jeż.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości zeszli do krypy, aby pomodlić się przy grobie arcybiskupa Ablewicza.
Na ordynariusza diecezji tarnowskiej powołał go Papież Jan XXIII, 26 lutego 1962 roku.
Początek rządów diecezją przypadł na trudny okres. W 1963 roku władze zlikwidowały Małe Seminarium, a z Wyższego Seminarium Duchownego powołano kleryków do wojska. W miejsce Małego Seminarium powołano Studium Humanistyczne. Pomimo szykan ze strony władz, w okresie tym nastąpił wzrost powołań kapłańskich w diecezji. Biskup Ablewicz zabiegał o wykształcenie kapłanów, kierując ich na studia w Lublinie i Rzymie, nawiązując współpracę z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie, reaktywując działalność Instytutu Wyższej Kultury Religijnej, czy wydawanie "Tarnowskich Studiów Teologicznych".
Równocześnie wielu księży z diecezji tarnowskiej wyjeżdżało do pracy za granicę – do krajów Europy zachodniej, Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych, a także na misje do Afryki. Jako biskup tarnowski uczestniczył w sesjach Soboru Watykańskiego II i wprowadzał w diecezji jego reformy. Mimo kłopotów ze strony władz w okresie sprawowania godności biskupiej, utworzono na terenie diecezji 132 nowe parafie, rozpoczęto budowę kilkuset kościołów i domów parafialnych, pod koniec życia biskupa doprowadzono do wznowienia działalności diecezjalnej "Caritas".
Wieloletni kapelan arcybiskupa, ks. Władysław Kostrzewa podkreśla, że był to człowiek głębokiej wiary i kultury. Kiedy wprowadzono stan wojenny, arcybiskup Ablewicz szybko zdecydował o pomocy dla internowanych.
„Odwiedzał działaczy Solidarności w więzieniu w Załężu, odprawiał Msze św., organizował pomoc materialną dla więźniów i ich rodzin” – mówi KAI kapelan arcybiskupa.
Ks. Kostrzewa wspomina duże zaangażowanie arcybiskupa w przygotowanie procesu beatyfikacyjnego Karoliny Kózkówny. Wyniósł ją na ołtarze Jan Paweł II, który przyjechał do Tarnowa 10 czerwca w 1987 roku. Podczas tej wizyty papież podniósł biskupa do godności arcybiskupiej.
Arcybiskup Ablewicz zmarł w rezydencji biskupów tarnowskich na chorobę nowotworową 31 marca 1990 roku. Spoczywa w podziemiach bazyliki katedralnej. Imię arcybiskupa nosi Klub Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, jedna z tarnowskich ulic, a także fundacja powołana do życia w 1993 roku przez następcę biskupa Ablewicza – Józefa Życińskiego. Przyznaje ona stypendia dla zdolnej młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.