Tarnów trwają zgłoszenia do ogólnopolskiego konkursu poświęconego bł. Karolinie Kózkównie
25 listopada 2016 | 16:11 | eb Ⓒ Ⓟ
„Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać?” – te słowa wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II w Tarnowie, podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny stały się hasłem ogólnopolskiego konkursu o młodej męczennicy. To już czternasta edycja konkursu poetycko-plastycznego. Ma on na celu także uczczenie 30. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny, która przypada w przyszłym roku.
„Bł. Karolina inspiruje młodych i starszych, bo wiele pięknych rzeczy zrobiła w swoim krótkim, kilkunastoletnim życiu. W poprzednich edycjach konkursu najwięcej prac mieliśmy z przedszkola i nauczania początkowego. Starsi mają okazję, by w sposób poetycki wyrazić swoje przemyślenia” – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.
Dla ułatwienia interpretacji tematu, organizatorzy podali zagadnienia, które mogą być inspiracją dla uczestników konkursu. Można więc pokazać patrona, który jest idolem, świętego jako lustro, w którym można się przejrzeć. Może to być także rozmowa ze świętym, pokazanie chrześcijańskich wartości jako drogowskazów, a także propozycja, by zrealizować temat – wierzę i jestem z tego dumny.
Forma prac plastycznych jest dowolna. Zgłoszenia udziału w konkursie wraz podpisanym oświadczeniem i podpisanymi pracami konkursowymi należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 15 stycznia 2017 r. na adres: Zespół Szkolno – Przedszkolny Publiczne Gimnazjum im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej 67, 33 –133 Wał –Ruda.
Prace poetyckie należy przesłać w formie pisemnej oraz jeśli to możliwe w elektronicznej na adres poczty szkolnej zspwr@interia.pl
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 16 marca 2017 r. o godzinie 10.00 w Publicznym Gimnazjum im. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej.
Więcej o konkursie na www.zspwolaradlowska.pl
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.
Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest "pierwszą duszą do nieba" a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka.
Zginęła heroicznie broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.
Jest patronką m.in. Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.