Tarnów – tysiąc uczestników na spotkaniu „Dzieci Misjom”
21 września 2024 | 23:28 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Były tańce, zabawy integracyjne i także okazja, żeby dowiedzieć się więcej o misjach. Tysiąc osób wzięło udział w spotkaniu „Dzieci Misjom” w Arenie Jaskółka w Tarnowie. To inauguracja 32. edycji kolędy misyjnej.
W diecezji tarnowskiej w tym roku wyjątkowo wcześnie mówi się o kolędzie misyjnej, która rozpocznie się pod koniec grudnia i będzie trwała do stycznia. Dzieci odwiedzają wówczas domy mieszkańców diecezji, będą miały kolorowe stroje, przedstawiają scenkę i poproszą o datki. Zebrane ofiary są przeznaczone m.in. na edukację, leczenie dzieci, budowę sal katechetycznych w krajach misyjnych. Dzieci z diecezji tarnowskiej wspierają projekt papieski a także projekty zgłaszane przez tarnowskich misjonarzy.
– Lubimy pomagać. Dzieci w dalekich krajach mają trudniej niż my, bywają głodne, nie mają łatwego dostępu do nauki, leczenia. Misjonarze im pomagają, a my pomagamy księżom, siostrom zakonnym, którzy głoszą Ewangelię m.in. w Afryce – mówią dzieci z Ciężkowic.
Z kolędnikami spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż. „ Tradycją w naszej diecezji są spotkania kolędników misyjnych, które odbywają się w styczniu. Teraz próbujemy na początku roku szkolnego formować dzieci w duchu misyjnym. Najmłodsi lubią pomagać, mają wielkie serca” – podkreśla biskup.
Podczas spotkania zaprezentowano okolicznościową scenkę bożonarodzeniową oraz piosenkę, z którą kolędnicy udadzą się do rodzin.
– To także sposobność, aby podziękować wszystkim dzieciom za dotychczasową ich posługę na rzecz misji ad gentes Kościoła oraz zmotywować je do aktywnego i wspólnotowego działania na terenie ich parafii – mówi ks. Maksymilian Lelito wicedyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Co roku w misyjne kolędowanie włącza się ok. 400 parafii diecezji tarnowskiej, a domy mieszkańców odwiedza ok. 20 tys. kolędników misyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.