Tarnów: w sobotę święcenia biskupie dwóch biskupów pomocniczych
24 stycznia 2014 | 19:38 | eb Ⓒ Ⓟ
Biskupi z kraju i zagranicy, przedstawiciele prawosławia i Kościoła greckokatolickiego, a także kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele krajów misyjnych, świata nauki, parlamentarzyści, samorządowcy i wierni diecezji tarnowskiej wezmą udział w święceniach biskupich dwóch biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej ks. Jana Piotrowskiego i ks. Stanisława Salaterskiego. Uroczystości rozpoczną się w sobotę 25 stycznia o godzinie 10.00 w tarnowskiej katedrze.
Święcenia biskupie odbędą się w czasie Mszy świętej. Będzie jej przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i on również wygłosi homilię. Głównym szafarzem święceń będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż a współkonsekratorami będą nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz emerytowany biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Władysław Bobowski.
Obrzędy święceń rozpoczynają się po Ewangelii, kiedy po śpiewie hymnu do Ducha Świętego prezbiterzy asystujący nominatom poproszą głównego konsekratora o udzielenie święceń biskupich. Na potwierdzenie prośby zostanie odczytany dokument potwierdzający nominację, na co cała zgromadzona wspólnota odpowie słowami: „Bogu niech będą dzięki”. Ciąg dalszy obrzędów święceń ma miejsce po homilii. Następuje wtedy przyrzeczenie elektów, w którym zobowiążą się do dochowania wiary i wypełnienia powierzonego im urzędu posługiwania.
W dalszej kolejności śpiew Litanii do Wszystkich Świętych poprzedzi istotną część obrzędów święceń, mianowicie nałożenie rąk i modlitwę święceń.
„Nałożenie rąk jest znakiem daru Ducha Świętego, który uwidacznia fakt, że posługa wywodzi się z objawienia Chrystusa i przypomina Kościołowi źródło misji. Po uroczystej modlitwie święceń, do której w najważniejszym miejscu dołączają wszyscy biskupi, ma miejsce namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów” –wyjaśnia ks. Stanisław Garnczarski, ceremoniarz bazyliki katedralnej w Tarnowie.
Namaszczenie głowy oznacza udział biskupa w kapłaństwie Chrystusa, nałożenie pierścienia to znak zaślubin z Kościołem, nałożenie mitry przypomina o obowiązku dążenia do świętości, wręczenie pastorału jest znakiem przekazania urzędu pasterskiego. Obrzęd święceń biskupich kończy się przekazaniem pocałunku pokoju.
Nowo święceni biskupi będą leżeć krzyżem w czasie śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. Ta część rytu święceń posiada głębokie, symboliczne znaczenie. Wyraża postawę pokory i całkowitego oddania się Bogu w myśl słów św. Pawła: „Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" (Ga 2,20).
Biskup nominat Jan Piotrowski na hasło swojej posługi wybrał słowa „In Caritate Evangelium praedicare” czyli „W miłości głosić Ewangelię”, a biskup nominat Stanisław Salaterski hasło „Gaudium fidei praedicare” – „Głosić radość wiary”.
Uroczystości przyjęcia święceń biskupich będą transmitowane przez Radio RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz i Telewizję Trwam.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.