Tarnowianie modlą się w miejscu, gdzie Jan Paweł II był w 1987 r.
02 kwietnia 2011 | 21:26 | eb Ⓒ Ⓟ
Znicze przy papieskich pomnikach, Msze św. i nabożeństwa, spektakl i memoriał pływacki – tak obchodzona jest w Tarnowie, szósta rocznica śmierci Jana Pawła II. Mieszkańcy miasta zgromadzili się wieczorem na Alejach Jana Pawła II. Z zapalonymi zniczami przeszli w procesji do kościoła bł. Karoliny – gdzie w 1987 roku był Jan Paweł II i beatyfikował Karolinę Kózkównę.
Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc. W homilii powiedział, że rozstanie fizyczne – poprzez śmierć – pobudza nas jeszcze bardziej do poszukiwania duchowej łączności, poprzez zanurzenie w pozostawione przez Jana Pawła II duchowe dziedzictwo.
Biskup przypomniał w homilii, że Jan Paweł II odwiedził dwukrotnie diecezję tarnowską.
„Tarnów i Stary Sącz stały się papieską amboną, z której wypowiedział słowa swojego duchowego testamentu pozostawionego tarnowskim diecezjanom, jako słowo na drogę – w pielgrzymce życia. Papieską obecność na naszej tarnowskiej i sądeckiej ziemi odczytujemy jako dar Bożej opatrzności, przynoszący nadzieję, pokrzepienie serc i umocnienie wiary synów i córek diecezjalnego Kościoła” – mówił ordynariusz diecezji.
Papież podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny powiedział, że „Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie”.
O tym, że pierwszym powołaniem każdego chrześcijanina jest świętość – Jan Paweł II przypomniał ponownie w Stary Sączu, w czasie swojej pielgrzymki w 1999 roku, podczas kanonizacji bł. Kingi. Wskazując na rodzinę, jako kolebkę i opokę świętości, uczył, że świętość powinna być praktykowana na co dzień, w wymiarze życia prywatnego i publicznego, w ramach każdego stanu. I dodał: „Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości”.
Bp Skworc powiedział, że te słowa to testament i zadanie do podjęcia. „Przekazane w ciągłości pokoleń chrześcijańskie dziedzictwo zobowiązuje do kontynuacji i nieustannego jego pomnażania, które dokonuje się przede wszystkim poprzez codzienne życie według wskazań Chrystusowej Ewangelii” – powiedział biskup.
Na zakończenie homilii zaapelował do diecezjan, aby w Wielkim Poście pojednali się z Bogiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.