34 tarnowskich kleryków pierwszy raz założyło sutanny
23 listopada 2013 | 22:25 | eb Ⓒ Ⓟ
34 alumnów trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie w sobotni wieczór pierwszy raz założyło sutanny. Uroczystości obłóczyn przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, który w homilii prosił alumnów, aby łatwo nie wyrzekali się stroju duchownego. Obłóczyny poprzedziły tygodniowe rekolekcje, które przeżywała cała wspólnota seminaryjna.
Klerycy trzeciego roku podkreślają, że sutanna jest dla nich znakiem szczególnej przynależności do Chrystusa. „To wyraz więzi z Kościołem. Będzie zawsze wyznacznikiem tego, że mamy każdego dnia służyć ludziom, których spotkamy na drodze naszego powołania” – mówią alumni.
Bp Jeż wskazywał w homilii, że nieraz widok sutanny dodaje komuś odwagi, sprawia, że choć przez chwilę pomyśli o Bogu. Innym razem może także wzbudzić sprzeciw czy nawet agresję. „Ale za każdym razem jest to z ich strony jakiś rodzaj odpowiedzi na pytanie o ich relację do Boga, o ich wiarę i sumienie. Kapłan obecny pomiędzy ludźmi w różnych miejscach to – mówiąc językiem współczesnym – żywy billboard wskazujący na Chrystusa. Strzeżcie się zatem łatwego wyrzekania się stroju duchownego i powrotu do życia wolnego od „jarzma” Chrystusa” – powiedział.
Ordynariusz diecezji przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że sutanna nie jest ubiorem w szeregu innych strojów, ale jest wyznaniem wiary przed ludźmi, jest odważnym świadectwem danym Chrystusowi, jest przyznaniem się do Kościoła. „Zdaniem Prymasa Tysiąclecia zdjęcie stroju duchownego to, to samo co usunięcie krzyża przydrożnego, aby już nie przypominał Boga” – powiedział biskup.
Obłóczyny poprzedziły rekolekcje dla wszystkich kleryków. W piątek cała wspólnota seminaryjna pościła o chlebie i wodzie. Wyrzeczeniu towarzyszyła modlitwa za kapłanów. Z czwartku na piątek odbyła się natomiast całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Przez cały tydzień alumni nie mieli wykładów. Rekolekcje to czas ciszy i refleksji. Klerycy nie oglądali telewizji i nie słuchali radia. Rekolekcje prowadził o. Marek Kotyński, redemptorysta.
Przywdziewanie w sutanny w Seminarium Duchownym w Tarnowie dokonywało się do roku 1936 indywidualnie. Każdy alumn po sprawieniu sobie sutanny prosił ojca duchownego o jej poświęcenie i zakładał strój duchowny.
W roku 1936 bł. ks. rektor Roman Sitko opracował „Ritus investiendi alumnos Seminarii Dioecesani Tarnoviensis habitu clericali seu veste reverenda” i wydrukował go w oficynie diecezjalnej.
Ryt ten, przetłumaczony później na język polski obowiązywał do roku 1997. Obecny „Obrzęd przyjęcia stroju duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie” opracowany został przez ówczesnego rektora ks. arcybiskupa Stanisława Budzika w listopadzie 1998 r. i zastosowany po raz pierwszy podczas obłóczyn roku III – 22 listopada 1998 r. w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.