Drukuj Powrót do artykułu

Taybeh. Ostatnia chrześcijańska wioska w Palestynie

06.06.2017 , Reklama, ms / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. materiały promocyjne

Autorzy najnowszego reportażu ukazującego się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha zatytułowanego Taybeh. Ostatnia chrześcijańska wioska w Palestynie, zabierają czytelnika w podróż do biblijnego miasta Efraim. Ukazują rok z życia chrześcijan żyjących pomiędzy  islamskim światem, a judaizmem. 

Liczące około 1300 mieszkańców Taybeh to niewielka wioska położona około trzydziestu kilometrów od Jerozolimy, nieopodal Ramallah, na terytoriach palestyńskich leżących za osławionym murem bezpieczeństwa. Jest ono ostatnią w pełni chrześcijańską społecznością w Ziemi Świętej; żywą pamiątką chrześcijańskiej Palestyny, o której zapomniały media i turyści.

Falk van Gaver spędził tam dwa lata. Wraz z Kassamem Maaddim, młodym katolikiem z Taybeh, stworzyli, wyborną kronikę życia codziennego arabskich chrześcijan, których życie toczy się na ziemiach okupowanych przez Izrael, pośród muzułmańskiego społeczeństwa. Niniejsza książka nie jest przykładem literatury katastroficznej czy wojującej. To zapis życia niewielkiej wspólnoty chrześcijańskiej, mocnej i żywej, która mimo braku nadziei wciąż żywi nadzieję.

„Taybeh, starożytne miasto Efraim, ostatnia chrześcijańska wioska w Palestynie, żyje w rytmie pór roku i liturgii, pod opieką Świętego Jerzego i Najświętszej Maryi Panny z Efraim. Mieszkańcy Taybeh są dumni ze swej chrześcijańskiej tożsamości, która wywodzą od samego Chrystusa.”

Reportaż pod niezwykłym patronatem

Książka Taybeh. Ostatnia chrześcijańska wioska w Palestynie w Polsce ukazała się pod honorowym patronatem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która wspiera nie tylko materialnie ale również i duchowo poszkodowanych w miejscach największych konfliktów. To kolejny tom w serii Reportaż ukazujący się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha, który ukazuje
z fotograficzną, dziennikarską dokładnością realia życia chrześcijan będących mniejszością.

***

Falk van Gaver jest absolwentem Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Dziennikarz, eseista, podróżnik. Aktualnie mieszka w Polinezji.

Kassam Maadi to absolwent Centre universitaire d’enseignement du journalisme w Strasburgu, jednej z najbardziej prestiżowych szkół dziennikarskich we Francji, i Uniwersytetu w Birzeit. Palestyński dziennikarz, współdyrektor Departamentu ds. Rozwoju Młodzieży „Caritas” w Jerozolimie.

Kup książkę Wydawnictwa Świętego Wojciecha

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 czerwca 2017 13:39

Młodzi w sieci nie są bezpieczni

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.