Tczew: Zjazd Dzieła Kolpinga
14 listopada 2009 | 13:49 | ks.is Ⓒ Ⓟ
W Tczewie 13 i 14 listopada odbywa się Ogólnopolski Zjazd Dzieła Kolpinga. Na rozpoczęcie spotkania w tczewskiej farze Podwyższenia Krzyża Świętego Mszę św. odprawił biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, który przywołał słowa Założyciela Dzieła: „Kto ludzi chce zdobyć, musi dać w zastaw swoje serce”.
Na rozpoczęcie Liturgii przewodniczący Zarządu Dzieła Józef Promny podkreślił, że nieprzypadkowy jest wybór Tczewa na zjazd, gdyż od 1866 r. ideały bł. ks. Kolpinga gromadziły młodych czeladników katolickich w Tczewie. Formułując zaś cel zaangażowania świeckich w ramach Dzieła Kolpinga, powiedział, że są oni po to, aby „jako świeccy katolicy mogli wziąć pełną odpowiedzialność za swoje chrześcijańskie powołanie w Kościele i w świecie współczesnym”.
W homilii bp Szlaga podkreślił, że bł. Adolf Kolping jest znakomitym przewodnikiem w odkrywaniu Boga w człowieku. Cytował słowa błogosławionego, który mówił, że „praca musi być modlitwą a modlitwa pracą oraz musimy być dzięki tej modlitwie naśladowcami Dobrego Pasterza”. Kaznodzieja zatrzymał się nad myślą Kolpinga: „kto ludzi chce zdobyć musi dać w zastaw swoje serce”. Biskup pelpliński zauważył, że Kolping to rówieśnik Karola Marksa, który szedł z ideą walki klas. Kolping zaś odkrył świat pojednania klas: „To przetrwa wszelkie inne systemy, gwałtowne i agresywne” – dodał biskup. – Dobro zawsze przetrwa, nawet gdy jest zwalczane.
Bp Szlaga zauważył, że dawniej mówiono o Rodzinach Kolpinga, dzisiaj mówi się o dziele (Kolipingwerke). Praca Kolpinga tworzyła nowe wspólnoty. Był on wrażliwy na ludzi dotkniętych biedą, im poświęcał swój trud i swojego Dzieła. Jest autorem myśli, że „reforma społeczna musi być reformą sumień”, przytoczył kaznodzieja i powiedział, że człowiek kształtujący dobrze swoje sumienie jest godny zaufania. Bp Szlaga dodał, że beatyfikacja Kolpinga dokonała się przez posługę Jana Pawła II w 1991 r. Na koniec hierarcha życzył by to spotkanie było odkryciem kierunku drogi, „która zawsze prowadzi w stronę Jezusa Dobrego Pasterza”. „Niech Wasza praca przynosi Wam chlubę a innym coraz więcej pożytku” – zakończył homilię bp Szlaga.
Prezes Dzieła Kolpinga w Polsce ks. Zenon Myszak, który jest kapłanem diecezji pelplińskiej, podkreślił, że „to historyczne spotkanie Dzieła Kolpinga w Tczewie”. Dodał, że w 9 parafiach w diecezji pelplińskiej rozwija się obecnie Dzieło Kolpinga, jest to kilkaset osób. W Polsce posługuje Dziełu 41 kapłanów.
Dzieło Kolpinga istnieje w 61 krajach świata, na prawie wszystkich kontynentach (oprócz Australii). Należy do niego ponad 470 tysięcy osób. Rodziny Kolpinga oraz Związki Centralne Dzieła Kolpinga z wszystkich krajów tworzą Międzynarodowe Dzieło Kolpinga. Międzynarodowe Dzieło Kolpinga wspiera swoich członków na całym świecie w rozwiązywaniu problemów społecznych oraz koordynuje współpracę wewnątrz organizacji.
Bł. Ks. Adolf Kolping żył w latach 1813-1865.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.