Drukuj Powrót do artykułu

Teatry KUL mają nową salę

10.10.2018 , lj, Lublin Ⓒ ℗

Od października uniwersyteckie teatry KUL mają do dyspozycji nową salę, w której mogą odbywać próby i być wystawiane spektakle. Może ona pomieścić stuosobową widownię, jest wyposażona w profesjonalny sprzęt nagłaśniający oraz oświetlenie.

Jednym ze statutowych celów KUL, obok prowadzenia badań naukowych oraz kształcenia studentów, jest współtworzenie kultury chrześcijańskiej. Uniwersytet jest więc miejscem, gdzie tętni bogate życie kulturalne: działają chóry, odbywają się koncerty spotkania literackie, wystawy sztuki oraz studenckie grupy teatralne.

Od października uniwersyteckie teatry mają do dyspozycji nową salę, w której mogą odbywać próby i być wystawiane spektakle. Może ona pomieścić stuosobową widownię, jest wyposażona w profesjonalny sprzęt nagłaśniający oraz oświetlenie. Pierwszym spektaklem wystawionym w nowej sali teatralnej jest „Oskar i Róża” Teatru ITP. Pod koniec roku odbędzie się w niej także druga edycja Forum Teatrów Religijnych, spotkania przedstawicieli najważniejszych teatrów określających się jako religijne, działających w Polsce.

Najbardziej znany i najstarszy z obecnie działających teatrów akademickich to Scena Plastyczna KUL, autorski teatr prof. Leszka Mądzika, założony w 1969 r. Podejmuje najważniejsze zagadnienia filozoficzne, pytania o sens życia, o obcowaniu z potęgami nadprzyrodzonymi. Wizytówką i wyróżnikiem grupy jest całkowita rezygnacja z warstwy słownej – środkami przekazu są obrazy, przez światło wyłaniane z mroku, i muzyka. Stąd określany jest „teatrem narracji plastycznej”. Dotychczas zrealizował kilkanaście spektakli, nagradzanych i wyróżnianych na międzynarodowych festiwalach.

Od 1980 r. na KUL działa teatr „Enigmatic”, w którego repertuarze jest kilkanaście spektakli bardzo zróżnicowanych gatunkowo Od sztuk obyczajowych, poprzez poetyckie, po teatr absurdu. Są to zarówno dramaty sceniczne, jak i przedstawienia plenerowe, mają za zadanie ukazywać prawdę o człowieku i starać się zdefiniować istotę rzeczywistości.

Najmłodszy, ale gromadzący już wierną publiczność, jest Teatr ITP – zespół założony z inicjatywy salezjanina, ks. Mariusza Lacha w 2001 r. W tym teatrze dominują autorskie musicale bądź spektakle muzyczne, dla których inspirację stanowi bardzo często Biblia. W centrum opowieści jest zawsze człowiek, poszukujący sensu życia, wartości i ideałów, zmagający się z przeciwnościami i swoimi słabościami. Repertuar teatru uzupełniają spektakle dramatyczne i teatru ruchu, widowiska plenerowe oraz koncerty.

Sala teatralna z profesjonalną sceną stwarza możliwość rozwijania aktywności artystycznych na KUL.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.