Tegoroczni laureaci Nagrody Diecezji Sandomierskiej „Arbor Bona”
26 czerwca 2022 | 09:02 | apis | Sulisławice Ⓒ Ⓟ
Pani Ewa Jurkowska-Siwiec dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim – pani Dorota Nieznalska, nauczycielka i komendant szczepu ZHP „Bieszczadnicy” w Woli Rzeczyckiej, oraz redakcja Radia Leliwa – uhonorowane zostały diecezjalną nagrodą „Arbor Bona” 25 czerwca w Sulisławicach.
W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej podczas stacji Kongresu Eucharystycznego z udziałem rodzin z całej diecezji, wręczona została doroczna Nagroda Diecezji Sandomierskiej „Arbor Bona” – Dobrego Drzewa w trzech kategoriach: ewangelizacji; świadectwa życia chrześcijańskiego i działalności charytatywno-społecznej.
Nagrodę wręczali: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz biskup pomocniczy senior Edward Frankowski.
W kategorii: ewangelizacja, nagrodę wręczono pani Ewie Jurkowskiej-Siwiec, za pomysłowość, ogromną pracowitość, zaangażowanie na rzecz organizacji Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej, kreatywność oraz umiejętność inspiracji wielu inicjatyw społeczno-kulturowych, naukowych oraz charytatywnych, za promowanie wartości chrześcijańskich, kształcenie postaw religijnych i patriotycznych.
W kategorii: świadectwo życia chrześcijańskiego, nagrodę otrzymała pani Dorota Nieznalska, za propagowanie wartości chrześcijańskich w Związku Harcerstwa Polskiego, zaangażowanie w życie duszpasterskie i liturgiczne parafii oraz diecezji, prowadzenie parafialnego koła wolontariatu służącego seniorom w czasie pandemii, a obecnie opiekującego się uchodźcami z Ukrainy.
W kategorii: działalność charytatywno-społeczna, kapituła przyznała nagrodę Radiu Leliwa, za rzetelne przekazywanie wiadomości nie tylko z życia społeczno-politycznego, ale również informowanie o inicjatywach i wydarzeniach kościelnych, udostępniając swoje fale do głoszenia przesłanie chrześcijańskiego w postaci cotygodniowych katechez oraz rozmów religijnych prowadzonych przez ojców dominikanów. W imieniu całej redakcji nagrodę odebrał prezes radia Bogusław Szwedo.
Podsumowując tegoroczną, czwartą edycję nagrody, bp Krzysztof Nitkiewicz zaznaczył, iż nagroda „Arbor Bona” jest dobrą wiadomością dla wszystkich, ponieważ żyjemy pośród wspaniałych i szlachetnych ludzi, dokonujących rzeczy, które służą całej społeczności.
– Dzisiejsi laureaci nie zadowalają się przeciętnością ani na poziomie religijnym, ani w wymiarze międzyludzkim czy społecznym. Niech będą zachętą dla każdego z nas, aby dawać z siebie wszystko, jak dobre drzewo, które nie żyje dla samego siebie – podkreślał biskup.
Wręczenie nagród poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu. Po wspólnej modlitwie konferencję pt. „Małżeństwo żyje dzięki Eucharystii” wygłosił dr hab. Mieczysław Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
Duchowny w swoim wykładzie przypomniał o biblijnych korzeniach małżeństwa i rodziny, powołując się na Księgę Rodzaju i Listy św. Pawła. Zachęcał małżeństwa i rodziny, aby trwały wiernie przy Eucharystii, będącej źródłem siły w różnych przeciwnościach. W swojej konferencji poruszył także potrzebę formacji ojców, którzy winni stawać się duchowymi liderami rodzin.
Nagroda Diecezji Sandomierskiej „Arbor Bona” – Dobrego Drzewa ustanowiona została w 2019 r. przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Osoby nagradzane wyłania kapituła spośród propozycji i zgłoszeń otrzymanych od osób i instytucji, które wskazują szczególnie zasłużone osoby i uzasadniają kandydaturę.
Nagroda ma formę umieszczonych obok siebie na bordowym tle dwóch medali z brązu. Pierwszy, z herbem Diecezji Sandomierskiej, nosi na obwodzie jej łacińską nazwę „Dioecesis Sandomiriensis”. Drugi, przedstawiający Bazylikę Katedralną w Sandomierzu, opisany jest cytatem z Ewangelii w języku łacińskim: „Arbor bona fructus bonos facit” (Dobre drzewo wydaje dobre owoce, por. Mt 7,17).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.