Drukuj Powrót do artykułu

Tegoroczny Dzień Dziękczynienia skupiony na uchodźcach

22.11.2017 , Houston / pb (KAI/SIR) / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. Samuel Branch / Unsplash

W czwartek mieszkańcy Stanów Zjednoczonych świętowali Dzień Dziękczynienia. W tym roku był on obchodzony pod znakiem migrantów i uchodźców.

– Zatrzymamy się, by podziękować Bogu za liczne błogosławieństwa, którymi cieszymy się w Stanach Zjednoczonych. Z moimi braćmi biskupami zwrócimy uwagę w sposób szczególny na ludzi wykluczonych: ubogich, chorych, uzależnionych, nienarodzonych, bezrobotnych, a zwłaszcza migrantów i uchodźców – napisał metropolita Galveston-Houston w swym przesłaniu na Dzień Dziękczynienia, obchodzony w USA zawsze w czwarty czwartek listopada na pamiątkę dziękczynienia mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 r. za obfite pierwsze żniwa na ziemi amerykańskiej.

Przypomniał, że na niedawnym zgromadzeniu plenarnym episkopatu w Baltimore podnieśli alarm w związku z polityką władz USA, która jeszcze niedawno była nie do pomyślenia. Uderza ona w młodych pracowników i studentów, którzy jako dzieci przyjechali do Stanów Zjednoczonych, a teraz grozi im deportacja.

Hierarchowie podzielili też niepokój migrantów z Haiti, Salwadoru i Hondurasu, którzy w USA znaleźli „czasową ochronę” z powodu katastrof naturalnych, jakie dotknęły ich ojczyzny. Także te rodziny stoją w obliczu repatriacji, mimo że miejsca ich pochodzenia nie są jeszcze gotowe na ich przyjęcie.

Czytaj także: Powstaje dokument o opiece nad migrantami i uchodźcami

Z mocą kard. DiNardo skrytykował tę politykę, której wspólną cechą jest „niszczenie rodziny”. Jego zdaniem to „zagrożenie dla licznych ubogich rodzin imigrantów i uchodźców powinno się skończyć”. Pilnie potrzebne jest nowe ustawodawstwo w tej dziedzinie, które położy kres miesiącom życia w zawieszeniu.

Biskupi traktują tę kwestię jako sygnał alarmowy dla systemu migracyjnego, który trzeba zreformować, by „przyjąć najbardziej bezbronnych, zapewniając im ludzkie traktowanie, a jednocześnie gwarantując poszanowanie bezpieczeństwa narodowego i państwa prawa”.

Przewodniczący konferencji episkopatu podziękował też imigrantom i uchodźcom za wkład, jaki wnoszą w życie „naszego wielkiego narodu”. Zapewnił o modlitwie o to, by zagrożone obecnie rodziny nie zostały rozdzielone i rozproszone.

Wersja do druku

Przeczytaj także

22 listopada 2017 10:18

Rada Stała KEP na Jasnej Górze

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.